Genel Müdür Yardımcısı Canbey: Ülke genelinde hizmet vermek istiyoruz

Genel Müdür Yardımcısı Canbey: Ülke genelinde hizmet vermek istiyoruz

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Kurumun, bugün itibariyle 41 ilde şubeleri aracılığıyla hizmet verdiğini belirterek, ülkenin genelinde hizmet verecek yeni bir yapılanmanın hazırlıklarına başlandığını söyledi.

Eklenme: 10 Ağustos 2017 - 14:40 / Son Güncelleme: 10 Ağustos 2017 - 14:40

Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Karedeniz programı kapsamında geldiği Samsun’da, BİK Samsun Şube Müdürü  Mustafa Bayraktar ile birlikte yerel gazete temsilcileri ile buluştu. Konuşmasına Basın İlan Kurumu’nun çalışmaları hakkında bilgi vererek başlayan Canbey, “Kurum olarak 1961 yılından beri hizmet veriyoruz. Kamu kurum ve kuruluşları ile süreli yayınlar arasında aracılık yapıyoruz. O tarihten bugüne kadar çok stratejik bir görevi yerine getirdik, getiriyoruz. 56 yıl boyunca hem yerel hem de yaygın basına ciddi anlamda kaynak aktardık. Bunu sağlarken aynı zamanda resmi ilan ve reklamların duyurulması noktasında önemli bir görevin icrasını da yerine getirmiş oluyoruz. Kuruluşunda 3 şubede hizmet vermeye başlayan Kurum, bugün 41 şubesi üzerinden bin 300’ü aşkın gazete ve dergiye ulaşıyor” dedi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey (orta), Samsun Şube Müdürü Mustafa Bayraktar (sol)

Kurumun en önemli hedeflerinden birinin ülkenin bütününde hizmet vermek olduğunu anlatan Canbey, valiliklerin görev alanında bulunan gazeteleri de Kurum görev alanına alacak bir çalışmanın yürütüldüğünü söyledi. Bunun gerçekleşebilmesi için mevzuat değişikliğine ve zamana ihtiyaç duyulduğunu belirten Canbey, “Hukuki ve teknik altyapı çalışmalarına başladık. Kurum personeli de bu işe odaklandı ve sonuca yönelik ciddi gayret gösteriyor. Sahada yaşanan bazı sorunların çözümü noktasında yine hakem olarak Kurumumuz müdahil olmak zorunda kalıyor. Bu nedenle ülke genelinde işin tamamını üstlenmemiz herkes için en doğru olanı” değerlendirmesinde bulundu.

Kurumun son dönemde bilinirliğini artırmaya yönelik çalışmalar yürüttüğünü de kaydeden Canbey, BİK yayınlarından çıkan prestij eserlerin büyük ses getiren çalışmalar olduğunu vurgulayarak, “Cemil Meriç” ve “15 Temmuz ve Manşetler” adlı prestij eserlerin sadece bugün değil, gelecekte de bir başvuru kitabı olacağına değindi.

BİK’in sektörün sorunlarının çözümü noktasında projeler geliştirdiğine dikkat çeken Canbey, özellikle medyanın nitelikli personel ihtiyacını karşılamak üzere Samsun’un da aralarında yer aldığı 5 ilde düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik programının büyük ses getirdiğini belirti. Canbey, önümüzdeki dönemde bu eğitim programını farklı şehirlerde sürdürmeyi planladıklarını söyledi.

Kalkınma Ajansları, İŞKUR ve KOSGEB gibi kurumlarla işbirliğine gidilerek sektöre yönelik çözüm odaklı çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Canbey, “Erasmus +” programı çerçevesinde ülkemizdeki 7 coğrafi bölgeyi temsilen 7 ilde düzenlenen “Gençlerin Katılımı İle Yerel Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü ve İnternet Yasası Çalıştayları”nı, Kurumun yeni medyaya ve geleceğe yönelik bakışı göstermesi açısından önemli bulduğunu ifade etti. Canbey, çalıştayların kapanış programı olan Ana Yapısal Diyalog Forumu’nun 21-22 Ağustos tarihlerinde Kocaeli’nin Darıca ilçesinde gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

VALİ OSMAN KAYMAK’A ZİYARET 

Karadeniz programı kapsamında Samsun’da yerel gazete temsilcileri ve çalışanlarıyla bir araya gelen Genel Müdür Yardımcımız Mustafa Canbey, Samsun Valisi Osman Kaymak’ı da makamında ziyaret etti.

Basın İlan Kurumu’nun çalışmaları hakkında Vali Kaymak’a bilgiler veren Canbey, BİK’in prestij eserlerinden olan ’15 Temmuz ve Manşetler’ ve ‘Türk Basınında Cemil Meriç’ adlı kitapları hediye etti.

Vali Kaymak ise ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirirken, Basın İlan Kurumu’na çalışmalarında başarılar diledi.

Bu gönderiyi paylaş