Genel Müdürümüz Rıdvan Duran, Nevşehir’de gazetecilerle buluştu

Genel Müdürümüz Rıdvan Duran, Nevşehir’de gazetecilerle buluştu

Yeni şube ve temsilcilik açılışları sebebiyle yurt genelinde ziyaret ve görüşmeler gerçekleştiren Duran, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nevşehir Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gazetecilerle bir araya geldi.

Eklenme: 3 Temmuz 2020 - 14:17

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, asli görevimiz olan kamu ilanları dağıtımı dışında yerel gazetelerin internet medyasında da güçlü olabilmelerini sağlamak amacıyla eğitimler düzenlediklerini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nevşehir Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda kentteki gazetecilerle bir araya gelen Duran, bazı illerde yeni şubeler açılacağını ve bu illerden birinin de 44. şube olarak Nevşehir olacağının müjdesini verdi.

Yerel gazetelerin çalışmalarıyla ilgili kurum temsilcilerinden bilgi alan Duran, teknolojinin gelişmesiyle okuyucuların dijital ortamlardan da haberleri takip ettiğini, kurumsal yapıdaki yerel gazetelerin internet sitelerini donanım, tasarım ve içerik olarak zenginleştirmesi gerektiğini belirtti.

BİK tarafından yerel basın kuruluşlarına yönelik internet medyası konusunda eğitimlere hız verildiğini söyleyen Duran, şöyle konuştu:

Gazeteler internette daha da güçlenmeli.

Yerel gazetelerimiz internet medyasında da yer almalı ve bu konuda da çok iyi olmalılar. Haberciliğin bir geleneği, bir kültürü var ve bu birikimi, tecrübeyi internet medyasına taşımalıyız. Ulusal gazeteler bu işi iyi yapıyor ama yerel gazetelere baktığımızda en çok satan yerel gazetenin internet sitesi yüksek trafiklere ulaşamıyor. Çünkü gazeteye gösterdiği ilgiyi internet sitesine vermiyor. Gazeteler çalıştıracağı personellerle internet medyasında da daha güçlü hale gelebilir. Sayfayı okuyucunun habere rahat ulaşabileceği şekilde tasarlayarak, mobil uyumluluklarını geliştirerek çok daha rahat ulaşılabilir siteler olabilirler. Elinizde bir tablet varsa birçok gazeteyi okuyabiliyorsunuz. Gazetelerin internet ortamında da varlığını kurumsal yapıları ile sürdürebilmeleri için eğitim çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz.

Salgın sürecinde gazeteleri rahatlatan destekler açıkladık

Salgın sürecinde gazetelerin sıkıntı yaşamaması adına hızlı bir şekilde hareket ederek gerekli önlemleri aldıklarını ifade eden Genel Müdür Rıdvan Duran, “Koronavirüs salgını sürecinde tiraj kaybı yaşansa da gazeteleri ayakta tutabilmek için gerekli önlemleri aldık. Dönüşümlü yayın için gazetelere mücbir nedenlerden dolayı esneklik sağladık. Bu anlamda en erken tedbir alan kurumlardan birisi de bizdik. Salgın sürecinde Basın İlan Kurumu’nun bulunduğu illerde gazetelerin resmi ilan geliri %70 azalsa da biz resmî kurumlar ile görüşerek reklam gelirlerini %40 arttırdık. Bu güzel sonuca Kurum Şubelerimiz ve Cemiyetlerin ortak mücadelesi ile ulaştık” diye konuştu.

 

Toplantıya Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Sekreteri ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Bayram Ekici, BİK İnsan Kaynakları Müdürü Engin Öztürk, BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, gazete temsilcileri ve muhabirler katıldı.

Bu gönderiyi paylaş