Hakan Çavuşoğlu “Yeni Nesil Gazetecilere” sertifikalarını verdi

Hakan Çavuşoğlu “Yeni Nesil Gazetecilere” sertifikalarını verdi

Basın İlan Kurumu (BİK) Ankara Şube Müdürlüğü’nün, İŞKUR ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile ikinci kez düzenlediği, toplam dört hafta süren “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nın sertifika törenine başta Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Eklenme: 10 Mayıs 2018 - 17:30 / Son Güncelleme: 10 Mayıs 2018 - 17:30

BİK ve paydaş kurumların katkılarıyla Ankara Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı Sertifika Töreni”ne Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Gürer, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulrezak Altun, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik, BİK Ankara Şube Müdürü Yezdan Uğurlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, iletişim fakültesi öncelikli olmak üzere, sosyal bilimler ağırlıklı fakülte mezunları veya bu fakültelerin son sınıflarında okuyanların iştirak ettiği bu programı önemsediğini çünkü basın hayatında kaliteyi artıracak, nitelikli işgücünün istihdamını sağlayacak bir çalışma olduğunu düşündüğünü ifade ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, her alanda zayıf ve sömürülen değil; güçlü ve sömürüye karşı çıkan bir ülke olmanın mücadelesini vermektedir. Uluslararası sahada Türkiye ile baş edemeyeceklerini görenlerin, yalanla, iftirayla, kara propaganda ile nasıl ülkemizi hedef aldığını hepimiz gördük.

Yakın zamanda sınır ötesinde terörle mücadele için yaptığımız operasyonları anımsayınız lütfen. Mehmetçiğimiz Zeytin Dalı Harekâtı’nı başarı ile neticelendirerek Afrin’e girmeden evvel medyada haber adı altında yapılan yayınları hatırlatmak isterim. Özellikle Batı kamuoyunda, algı operasyonları ile haftalarca karalama kampanyası yürütüldü.

Ne dediler? TSK’nın sivilleri öldürdüğü yalanını yazdılar. TSK’nın hava saldırısından yakınları kaybeden insanların mağaraya sığındığını iddia eden CNN gibi uluslararası medya organları, haberlerinde çocukları, kadınları kullanarak kara propaganda yürüttü. Bizim oraları talan ettiğimizi, yakıp yıktığımızı öne sürdüler.

Bizim ülkemizi, bizim askerimizi insanları katletmekle itham ettiler. O gün o iftiraları atanların bugün mahcup olmasını beklemeyin. Zira herkes kendi niyetinin, hayalinin gereğini yapıyor. Türkiye’yi zayıflatma hayaline kapılan müfteriler iftirasını atacak, ama haklı da hakkını arayıp, doğruları ortaya koyacak. Güçlü Türkiye’nin, iftiralara ve yalanlara boyun eğmeyecek bir ülke olduğunu tüm dünya bilmelidir.

Burada özellikle vurgulamadan geçmek istemediğim bir husus da, Türkiye’nin yönetim sistemi değişikliği ile daha da güçlenecek olmasıdır. Bildiğiniz gibi 16 Nisan 2017’de kabul edilen anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine geçildi ve bu sistem 24 Haziran’dan itibaren uygulanmaya başlayacak. Böylesine önemli bir değişimin gerçekleştiği dönemde, medyaya düşen sorumluluk da büyüktür. Milleti aydınlatmak gibi bir sorumluluğun hakkıyla yerine getirileceğine inancımı paylaşmak isterim. Zihinleri bulandırmaya ve gerçeğin üstünü örtmeye kalkanlara karşı teyakkuzda olmak mecburiyetindeyiz.”

“Onurlu her basın mensubu algı operasyonlarına karşı teminattır”

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, yeni nesil gazeteci adayları başta olmak üzere gençlere seslenerek onuruyla yapılan her mesleğin değerli olduğunu, gazeteciliğin de böyle bir meslek olduğunu vurguladı. Günümüzde gazetecilik mesleğini onuruyla yapmak hususunda ülkemizin tüm dünyaya örnek olduğunu, 15 Temmuz 2016’da yapılan gazeteciliğin de bunun en büyük ispatı olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu sözlerinin devamında “15 Temmuz 2016’da gerek ulusal basınımızın gerekse Anadolu medyamızın göstermiş olduğu milli tavır gerçekten takdire şayandır.

FETÖ terör örgütünün ülkemizin bağımsızlığına, bütünlüğüne yönelik gerçekleştirmek istediği darbe hayallerinin, aziz milletimizin ayakları altında ezilip toza dönüştüğü o acı başlayan ama zaferle biten şanlı geceyi hepimiz dün olmuşçasına canlı ve silinmez izlerle hatırlıyoruz. Hiçbir zaman da 15 Temmuz’u unutmayacağız ve unutturmayacağız inşallah.

İşte, aslında bu temennimizin en güçlü dayanaklarından biri ülkemizde işini onurla yapan kameraman, foto muhabiri, muhabir tüm basın mensuplarımızın emekleridir. Dünya, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile beraber demokrasiye canı pahasına sahip çıkan bir milletin direnişini basınımızın objektifinden gördü.

Sergilenen milli tavırla medyamız için onur olan bu olay dünya medyasına da verilmiş büyük bir derstir. Dünya medyasının, uluslararası basın kuruluşlarının Anadolu basınının verdiği bu dersten istifadeye ihtiyaç duyduğu muhakkaktır.

Uhdemde bulunan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Basın İlan Kurumu faaliyetleri çerçevesinde basınımız için katkı sağlayacak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Millete hizmetkâr olan bir anlayışın mensupları olarak, milletimize doğru ve güvenilir bilgi hizmeti veren basınımızın daha da güçlenmesini, imkânlarının daha da iyileşmesini hedeflemekteyiz. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz program da bu anlamda basınımıza nitelikli işgücü ve istihdam imkânı sağlayacaktır. Kurumlarımız aracılığıyla sağlanan imkânlardan hem ulusal hem de yerel basının en etkin şekilde yararlanması yegâne arzumuzdur.

Mesleğini onuruyla, hakkıyla yerine getiren her basın mensubunu, karanlık algı operasyonlarına, çarpıtmalara karşı bir teminat olarak görüyoruz. Güçlü Türkiye güçlü bir medyaya sahip olmalıdır. Zira basının ifa ettiği önemli bir görevi de milletin maruz bırakıldığı ve adeta hedef alındığı propaganda silahını boşa çıkartmaktır. Doğru habercilik yapan medya kuruluşları, gerçeği ortaya çıkarmak suretiyle yalan ve çarpıtmalarla dolu haberleri etkisiz kılarak demokrasiye katkı sunar” dedi.

Yeni Nesil Gazetecilik eğitimini bitirenlerin, demokrasi yolunda doğru ve güvenilir habercilik, gazetecilik anlayışı hususunda Türk basınına, taze kan sağlayacağına inandığını belirten Çavuşoğlu sözlerini başta Basın İlan Kurumu olmak üzere program eğitmenlerine, katılımcılara teşekkür ederek sonlandırdı.

“25 gazeteci adayı sektörde istihdama hazır hale geldi”

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, sertifika almaya hak kazanan, böylece gazetecilik mesleğine adım atmaya hazırlanan gençleri bu anlamda yüreklendiren tüm katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İlkini İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz ve Ankara’da ikincisini düzenlediğimiz Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı 5 farklı ilimizde gerçekleşti. Bugüne kadar sertifika vereceğimiz 292 kursiyerimizden 112’si istihdam edildi. Eğitimlerini yeni tamamlayan kursiyerlerimizin istihdam süreçleri de devam ediyor.

Ankara ilimizde ikincisini düzenlediğimiz eğitim programımızda 12 farklı ders başlığı altında 16 farklı eğitmen bilgi birikim ve tecrübeleriyle kursiyerlerimizle oldu. 4 hafta süren eğitimlerin ardından, haber toplama ve yazma becerisine sahip, haber etiği ve haber hukukunu kavramış, çeşitli alan habercilikleri konusunda farkındalığı olan, görsel anlatım becerileri edinmiş, bilgi teknolojilerinde yaşanan küresel değişim ve dönüşümünün farkına varmış, sürekli değişime uygun donanımda nitelikli 25 gazeteci adayı sektörde istihdama hazır hale geldi.

Politika ve bürokrasinin kalbi Ankara basın sektörü için önemli bir şehir. Bu güzide şehirde geçtiğimiz yıl yapılan kursta eğitim gören 25 arkadaşımızdan 15’inin istihdamı sağlanmıştı. Bu yıl bu sayıyı şimdiden aşacağımızı görüyoruz.

Bu yıl Başbakan Yardımcımız Sayın Hakan Çavuşoğlu’nun destekleri ve talimatları ile ilgili Bakanlık nezdinde girişimde bulunularak gazeteci adaylarımızın İŞKUR İşbaşı Eğitim Programından 9 ay süre ile yararlanmaları sağlanmıştır.”

Karaca, desteklerinden dolayı başta Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu olmak üzere Ankara Üniversitesi Rektörüne, ilgili fakülte dekanlarına, akademisyenlere, İŞKUR’a, Ankara Kalkınma Ajansı’na ve kursiyerlere teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulrezak Altun ise iletişim fakültelerinin istihdam sorununa dikkat çekerek, bu eğitimin önemine vurgu yaptığı konuşmasında “BİK’in yürüttüğü bu çalışmada geçen yıl 25 bu yıl ise 24 arkadaşımız Fakültemizin sağladığı mekânda eğitim aldılar. İŞKUR’a da sağladığı desteklerden ötürü İletişim Fakültesi Dekanı olarak teşekkür etmem gerekiyor. Belki de burada iletişim fakültelerinin dekanları olsaydı onlar da bu fikrime iştirak ederlerdi. Çünkü bizim en büyük sorunumuz genç arkadaşlarımızın, mezunlarımızın istihdam sorunu. Açık söylemek gerekirse Türkiye gibi nüfusunun önemli bir kısmı 25 yaşın altında bir ülkede istihdam çok önemli bir sorun. Bu sorunun çözümü için çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Bu eğitimi genç arkadaşları basın sektörüne kazandırması açısından değerli buluyorum. Dijitalleşmeyle birlikte gençlerin ufuklarının başka türlü yönlendirilmesi, açılması gerekiyor. Umarım bu tür çalışmalar daha yararlı sonuçlar verecek hepimiz açısından. Gençlerimiz için de güzel, keyifli bir geleceğin başlangıcı olur” diyerek BİK ve paydaş kurumlarına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından eğitimlerini tamamlayan kursiyerler sertifikalarını aldılar.

Bu gönderiyi paylaş