Hatay’da basın çalışanlarına ‘Basın İşletmelerinde Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Bilinçlendirme’ eğitimi

Hatay’da basın çalışanlarına ‘Basın İşletmelerinde Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Bilinçlendirme’ eğitimi

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansının (DOĞAKA) işbirliği ile Basın İlan Kurumu tarafından düzenlenen “Basın İşletmelerinde Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Bilinçlendirme Eğitimi” Hatay’da gerçekleştirildi.

Eklenme: 8 Temmuz 2020 - 19:16 / Son Güncelleme: 8 Temmuz 2020 - 19:16

Hatay’da faaliyet gösteren basın işletmelerinin bilgi işlem departmanlarında çalışanlara yönelik bilgi güvenliği ve siber güvenlik açığını kapatmak konusunda farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen eğitime katılanlara sertifikaları Genel Müdür Rıdvan Duran tarafından verildi.

İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel’in Siber güvenliğin tarihsel arka planı ve iletişimde, medyada önemini anlatan sunumu ve Sabancı Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Erdinç Öztürk tarafından verilen teknik eğitimle katılımcılara, kısa ve uzun vadede, bilgi güvenliğini ve unsurlarını açıklayabilme, kimlerin bilgi güvenliğinden sorumlu tutulabileceğini listeleyebilme, bilinçli kullanıcı olmanın neden önemli olduğu, bir güvenlik olayı ile karşılaşıldığında ne yapılacağı, içsel olarak kurumda karşılıklı güvenin ve serbest bilgi akışının, dışsal olarak da iyi hizmet ve hedef kitle beklentilerini tespit etmede yardımcı olma ve halk tabanında güven duygusunun kazandırılması başlıklarında farkındalık ve bilgi ve beceri kazandırma hedeflendi.

“Pandemi gazetelerimizi çok fazla etkiledi”

Sertifika töreninin sonunda AA muhabirine açıklamalarda bulunan Duran, yerel gazetelerin internet medyasında daha etkin rol almaları amacıyla eğitim düzenlediklerini ve bunların yanında ilk kez bugün gerçekleştirilen ‘Basın İşletmelerinde Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Bilinçlendirme’ gibi farklı bir eğitim programına da imza attıklarını söyledi.

İnternet medyasının yaygınlaştığını, giderek öneminin de artacağına işaret eden Duran, salgın sürecinin basılı gazeteleri olumsuz etkilediğinin ve vatandaşı internet medyasına yönelttiğinin altını çizdi.

Yerel gazetelerin de demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olduğunu belirten Duran, “Biz yerel gazetelerimizin yaşaması ve varlıklarını sürdürmesi için elimizden geleni yapıyoruz ama kaçınılmaz bir son var, internet medyası. Çok daha hızlı, insanların çok daha kolay ulaşabildiği bir ortam haline geldi. Pandemi gazetelerimizi çok fazla etkiledi. Toplu bulunulan yerlerde gazetelerimiz artık alınamıyor dolayısıyla da tirajlarında ciddi sorunlar oldu.” ifadelerini kullandı.

Hatay eğitim programında Genel Müdür Rıdvan Duran’a, İnsan Kaynakları Müdürü Engin Öztürk, Bilgi İşlem Müdürü Ömer Faruk Kaya, İnsan Kaynakları Şefi Cenk Koray Doğan ve Basın İlan Kurumu Hatay Şube Müdürü Abdurrahman Bahşişoğlu eşlik etti.

Bu gönderiyi paylaş