İLANBİS’te yenilikçi yeni uygulamalar devam ediyor

İLANBİS’te yenilikçi yeni uygulamalar devam ediyor

Teknik altyapısı Basın İlan Kurumu tarafından oluşturulan ve ilanların sahiplerinden elektronik ortamda alınıp süreli yayınlara dağıtılmasını sağlayan İlan Bilişim Sistemi İLANBİS’te yenilikçi geliştirmeler sürüyor.

Eklenme: 3 Eylül 2018 - 06:42 / Son Güncelleme: 3 Eylül 2018 - 6:42

Basın İlan Kurumu görev alanındaki gazete ve dergilerde yayınlatılan tüm resmi ilan ve reklamların elektronik ortamda alınıp dağıtılması amacıyla 2015 yılında kurulan İLANBİS sistemi sayesinde hem ilan sahipleri kamu kurum ve kuruluşları hem süreli yayınlar hem de Basın İlan Kurumu önemli bir zaman ve mali tasarruf sağladı.

Geliştirilen yeni uygulamalarla İLANBİS sistemi üzerinden Basın İlan Kurumuna ilan verenler sisteme girdiklerinde faturalarını ve ilanlarının yayınlandığı gazete sayfasını görüntüleyebilme imkanına kavuştu.

İlanların yayınlandığı gazete sayfasının doğrulaması www.bik.gov.tr internet sitesinde bulunan e-Uygulamalar sekmesindeki “İlan Baskı Doğrulama” alanına yazılacak olan doğrulama kodu ile yapılabiliyor.

İlan verenlerin İLANBİS sayfasında “Raporlar” başlığına eklenen yeni alan ile ilan verenlerin ay bazında tüm muhasebe hareketlerini kontrol edebilmesine olanak sağlandı.

Basın İlan Kurumu yeni nesil sistemlere hazır

Yenilikçi çözümler üreten Basın İlan Kurumu tüm süreçlerini elektronik ortamda gerçekleştirmeye başladı.

İş süreçlerini otomatikleştirmek için birçok uygulamayı hayata geçiren Basın İlan Kurumu, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP), İlan Bilişim Sistemi (İLANBİS), Toplu Ödeme Sistemi (TÖS), İlan Portalı (www.ilan.gov.tr), dijital pano uygulaması (wıdget), e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv Fatura, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), Arşiv Yönetim Sistemi (AYS), Yapay Zeka programı (Haber Analiz Platformu) gibi hayata geçirdiği projeleri, Adalet Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, PTT, Vakıfbank ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yaptığı entegrasyonlarla da taçlandırdı.

 

Adalet Bakanlığı ile Basın İlan Kurumu arasındaki dijital işbirliği hız kesmiyor

Adalet Bakanlığı ile Basın İlan Kurumu arasında yürütülen işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesine yönelik iş birliği çalışmalarına yenileri eklendi. Resmi ilanların doğrulaması, fatura gösterimi ve resmi ilanların yayınlandığı gazetenin sayfasının görüntülenmesi gibi bir çok işlem artık UYAP üzerinden tek tuşla gerçekleştirilebiliyor.

Mahkemeler, İcra Müdürlükleri ve Satış Memurluklarından Basın İlan Kurumuna gönderilen tüm ilanlar 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren iki kurum arasında yapılan akıllı sistem entegrasyonuyla tamamen elektronik ortamda gerçekleşiyor. Bu sayede Mahkemeler, İcra Daireleri ve Satış Memurlukları, gazetelerde ve www.ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlatacakları ilanlarını tek tuşa basarak Basın İlan Kurumuna gönderebilme imkanına kavuştu.

Elektronik ortamda gönderilen ilanların ödemelerinin tek merkezden hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için Vakıfbank’ta sadece Adalet Bakanlığına özel Basın İlan Kurumu Toplu ödeme hesabı (TÖS) açıldı.

Bu gönderiyi paylaş