İlçe gazetecileri çalışanlarına yönelik eğitim semineri devam ediyor

İlçe gazetecileri çalışanlarına yönelik eğitim semineri devam ediyor

1 Eylül 2018’den itibaren Basın İlan Kurumu görev alanına geçecek olan Kurum Şubesi bulunan ancak Büyükşehir olmayan illerin merkez ilçesi dışındaki ilçelerinde yayınlanan gazete temsilcilerine yönelik seminerde birim müdürleri sunumlar yapıyor.

Eklenme: 7 Mayıs 2018 - 16:21 / Son Güncelleme: 7 Mayıs 2018 - 16:21

Seminerin ilk gününün ikinci oturumunda, Basın İlan Kurumu İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, Kurum Mevzuatı ve Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin Genel Uygulama Esas ve Usulleri konusunda bir sunum yaptı.

Çam, 1 Eylül itibariyle Kurum Şubesi bulunan ancak Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkez ilçesi dışındaki ilçelerinde yayımlanan resmi ilan yayımıyla alakalı gazetelerin de katılmasıyla BİK’in görev alanına dâhil mevcut 615 olan gazete sayısının 700’ü bulacağını söyledi.

Kurum aracılığıyla 2017 yılında 279 Milyon, Valilikler aracılığıyla da 57 Milyon Türk Lirası tutarında resmi ilan, BİK aracılığıyla ise 110 Milyon Türk Lirası tutarında hususi ilan ve reklamın yayınlatıldığını hatırlatan Çam, “Toplamda 2 bin gazete ve dergide toplam 446 Milyon Türk Lirası tutarında resmi ilan ve reklam yayınlatıldı” dedi.

Çam son olarak, resmi ilanların gazetelerin internet siteleri ve ilan.gov.tr de yayınlanmasıyla bu ilanlara dünyanın her yerinden kolayca ve hızlı şekilde ulaşılabildiğini, böylece amacı doğrultusunda ilanların daha fazla kişi tarafından görüldüğünü söyledi.

İlan Hizmetleri Müdürlüğü Şefi Yunus Emre Uzel ve Erkan Günay da, Aylık Beyanname ve Resmi İlan Kontenjan ve Dağıtım Tablolarına İlişkin Bilgi sunumunu yaptılar.

Daha sonra “ilan.gov.tr” ve “bik.gov.tr” hakkında verilen bilgiyle ilgili sorular cevaplandırıldı ve öneriler değerlendirildi.

İlk günün son oturumunda ise Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin İçerik ve Denetlemelere İlişkin Bölümleri Hakkında yaptığı sunumla gazete temsilcilerini bilgilendirdi.

Delibaş’ın sunumundan sonra Kontrol Hizmetleri Müdürlüğü Şef Yrd. Özer Elikoğlu ile Görkem Solmaz, Sektörel Defterler ve gazetelerin basılı sayfalarına ait PDF’leri Elektronik Sistem Üzerinden Kurumumuza İntikali başlıklı sunumlarını yaptılar.

Daha sonra ise soru-cevap kısmında gazete temsilcilerinden gelen sorular cevaplandırıldı.

8 Mayıs Salı günü Muhasebe Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Hizmetleri Müdürlüklerinin sunumları gerçekleştirilecek ve sertifika töreninin ardından yapılacak kapanış konuşmasıyla seminer sona erecektir.

Bu gönderiyi paylaş