İnternet Haberciliği Eğitimi Sertifika Töreni Yapıldı

İnternet Haberciliği Eğitimi Sertifika Töreni Yapıldı

Van’da yerel gazetelere yönelik olarak gerçekleştirilen ve Basın İlan Kurumu (BİK) ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliğiyle düzenlenen “İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi” eğitimi sona erdi. Eğitime katılanlara düzenlenen törende sertifikaları verildi.

Eklenme: 18 Ekim 2019 - 11:53

Düzenlenen sertifika törenine Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran ve DAKA Birim Müdürü Rabia YENİGÜN katıldı. Törende konuşan BİK Genel Müdürü DURAN, yerel basının önemine vurgu yaparak “Yerel gazeteler bizim için çok önemli. Bizler yerel gazeteleri basının kılcal damarları olarak görüyoruz. Çünkü ulusal basının göremediği ve ulaşamadığı birçok habere ulaşıp vatandaşlara aktaranlar yerel gazetelerimizdir. Bu yüzden yerel gazetelerimizin hem büyümesini hem gelişmesini çok önemsiyoruz” dedi.

Kurum olarak bu eğitimlerin önemine inandıklarını ve yeni eğitimlerin de olacağı müjdesini veren Genel Müdür DURAN, yeni medyanın, basın dünyasını etkilediğini belirterek “Basın dünyası olarak internetin gelişimiyle birlikte, sektörde önüne geçilemeyen bazı gelişmeler ve değişmeler yaşanıyor. Bizler de bu değişim ve gelişimi takip ediyoruz. İnternet, fırsatlar ve tehditler arasında bir sarkaç gibi işlev görüyor. Bunu akıldan çıkarmadan internetin getirdiği avantajları lehimize kullanabilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Van ilinde yayınlanan gazetelerde çalışanların katıldığı internet haberciliği eğitimi, internet haber sitelerinin istenen kalite ve niteliğe kavuşması hedefiyle düzenlendi. İki gün süren eğitimde eğitmenler, internet gazeteciliğinde haber toplama ve yazma farklılığı, internet gazeteciliğinde hedef kitle, dijital fotoğrafçılık, internet gazeteciliğinde tasarım, internet gazeteciliğinde etik sorunlar ve internet gazeteciliğinin geleceği gibi konularda bilgiler verdiler.

Bu gönderiyi paylaş