İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Eğitim Semineri sona erdi

İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Eğitim Semineri sona erdi

Basın İlan Kurumu (BİK) ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) işbirliğiyle Kocaeli, Sakarya ve Bolu’daki yerel basın çalışanlarına yönelik “Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesi” kapsamında düzenlenen eğitim semineri tamamlandı.

Eklenme: 27 Ekim 2017 - 13:34 / Son Güncelleme: 27 Ekim 2017 - 13:34

Kocaeli’nin Darıca İlçesi’nde bulunan BİK Bayramoğlu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen eğitim seminerinin sertifika töreninde konuşan İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, Kurumun faaliyetleri hakkında bilgi vererek, 56 yıldır resmi ilan ve reklamların süreli yayınlarda yayımlatılmasına aracılık edildiğini söyledi.

41 ilde şubesi bulunan Kurumun, asli görevinin yanı sıra sosyal sorumluluk kapsamında basın sektörünün gelişmesine yönelik projeler ve eğitim çalışmaları yürüttüğünü anlatan Çam, internet teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte yeni bir habercilik türünün ortaya çıktığını kaydetti.

Türkiye’de dijital gazete sayısının 20 bine ulaştığını belirten Çam, yazılı ve görsel medyanın kendi yayıncılıklarının yanında internet gazeteciği de yapmaya başladığını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Haber farklı ortamlarda, değişik biçimlere bürünse de amacı her zaman için bilgi vermektir. Ancak internetin ve habercilikte yaşanan dijital dönüşümün tam olarak anlamlandırılabilmesi için bu iletişim ortamlarında haberin sunumundaki farklılıkları ele almak ve internet haberciliğinin teknik açıdan haberciliğe getirdiği yenilikleri ortaya koymak gerekmektedir. Özellikle internet haberciliğinin geleneksel medya organlarına alternatif olarak öne sürüldüğü günümüzde, internet gazeteciliği, dijital yayıncılığın en önemli alanlarından biri haline gelmiştir.”

İnternet haber siteleri üzerine yapılan incelemelerde birçok konuda eksikliklerin görüldüğüne işaret eden Çam, teknik altyapı ve görsel tasarım yetersizliği, bozuk içerik dili ve nitelikli personel eksikliği gibi olumsuzlukların giderilmesine yönelik eğitim programları düzenlenmesine karar verildiğini belirtti.

Çam, Basın İlan Kurumu olarak, gazeteleri destekleyen çalışmaları önümüzdeki dönemde de sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Çam’ın konuşmasının ardından eğitime katılan 22 basın mensubuna sertifikaları törenle verildi.

Bu gönderiyi paylaş