İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi eğitimi başladı

İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi eğitimi başladı

Zonguldak Basın İlan Kurumunun organize ettiği ve BAKKA tarafından desteklenen “Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesi” semineri başladı.

Eklenme: 17 Ekim 2017 - 12:29 / Son Güncelleme: 17 Ekim 2017 - 12:29

Zonguldak il genelinde yayın yapan yerel basın çalışanlarına yönelik internet haberciliğinin iyileştirilmesi konusunda başlatılan “Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi” projesinin açılış konuşmasını BİK Zonguldak Şube Müdürü Ali Nuhoğlu yaptı:

NUHOĞLU: “İNTERNET HABERCİLİĞİ ALANINDAKİ EKSİKLİKLER GİDERİLMELİ”

“Değerli basın mensupları ve kıymetli misafirler Zonguldak yerel basınında internet haberciliğinin iyileştirilmesi konulu projemize hoş geldiniz. İki gün sürecek olan projemiz Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Birsen eğitmenliğinde gerçekleşecek.

Yerel Basının sorunlarının çözümüne yönelik olarak projeler üreten ve uygulayan Basın İlan Kurumu, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ile konusu itibariyle de kurumumuz projelerinde ilk olma özelliğiyle Zonguldak ilimizde internet haberciliğinin iyileştirilmesi projesini gerçekleştiriyor.

BİK Zonguldak Şube Müdürlüğümüz tarafından yürütülen projemizin hazırlanmasında büyük gayret gösteren Genel Müdürlüğümüzün Proje Geliştirme Grubuna ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına teşekkür ediyorum. Ülke genelinde elektronik olarak yayın yapan dijital gazete sayısının yaygınlaşmasıyla dijital gazeteciliğin, geleneksel basılı gazeteciliği geride bırakacak bir kitle iletişim aracı olacağını göstermektedir.

İnternet ve habercilikte yaşanan dijital dönüşümün tam olarak anlamlandırılabilmesi, elektronik ortamda haberin sunumundaki farklılığın ve internetin teknik açıdan haberciliğe getirdiği yeniliklerin ortaya konabilmesi için bazı bilgilerin yenilenmesi ve internet gazeteciliğinin temel noktalarının bilinmesi gerekmektedir. İnternet haberciliği alanındaki eksikliklerin giderilmesi için kurumumuz ilk kez Zonguldak ilinde yerel gazete işletmelerine internet haberciliği eğitimi vererek pilot bir uygulamayı başlatmış oluyor. Benzeri uygulamalara Kurumumuzun şubesi bulunan diğer illerde devam edilecek ve internet haberciliği eğitiminin yaygınlaşması sağlanacaktır.

Basın İlan Kurumu tarafından ülke genelinde gerçekleştirilen projelerin her zaman destekçisi olan Genel Müdürümüz Sayın Yakup Karaca’ya teşekkür ediyorum. İnternet Haberciliği projemizin Zonguldak yerel basınımıza faydalı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

BİRSEN: “İNTERNET HABERCİLİĞİ TÜRKİYE’DE HIZLA GELİŞİYOR”

“Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi” projesi seminerinin eğitmenliğini yapan Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Birsen ise şunları söyledi:

“Basın İlan Kurumu ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansını projelerinden dolayı kutluyorum. Dönem değişiyor ve internet hızlı bir şekilde yaygınlaştı. İnternet haberciliği Türkiye’de hızla gelişiyor ve habercilik sektörümüze önemli katkıları da var. Ama yerel basınımız aynı hızla buna ayak uyduramıyor. Biraz gecikmeli başladılar. Buda yerel basının yaşadığı kendi sıkıntılarından kaynaklanıyor ama buda kaçınılmaz bir dönüşüm ve bir şekilde değişmesi gerekiyor. Bu değişimi hızlandırabilmek için eğitim seminerleri önemli. Bu konuda basına biraz ışık tutarak yol göstermeye gayret edeceğiz ve onları cesaretlendirip ufuk açmaya çalışacağız. Bütün bunları yapabilmek için gazetecilerle bir araya gelmek, onların düşüncelerini almak, merak ettikleri sorunların cevaplarını bulabilmek için eğitim seminerleri önemli fırsat.” dedi.

Seminere BİK Zonguldak Şube Müdürü Ali Nuhoğlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Birsen, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav ile Zonguldak il genelinde yayın yapan çok sayıda yerel gazete çalışanları katıldı. Seminer 17-18 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Seminerin sonunda Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Sayın Yakup Karaca’nın da katılımı ile eğitim alan basın mensuplarına sertifikaları verilecek.

Bu gönderiyi paylaş