Karaca: Kamu hastanelerine ait ilanların birden fazla gazetede yayınlanmasını istiyoruz

Karaca: Kamu hastanelerine ait ilanların birden fazla gazetede yayınlanmasını istiyoruz

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Kamu Hastaneleri Birliği tarafından gerçekleştirilen ihale ilanlarının birden fazla gazetede yayınlanmasının 2014’ten bu yana idarenin tasarrufuna bırakıldığını belirterek, bu ilanların ihale konusu işin ağırlıklı olarak yapıldığı yerin dışında yayın yapan gazetelerde de yayınlanmasını arzu ettiklerini söyledi.

Eklenme: 28 Nisan 2017 - 07:37

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, beraberinde Özel Kalem Müdürü Ufuk Bal, İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam ve Ankara Şube Müdürü Yezdan Uğurlu ile birlikte Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Beytullah Şahin’i ziyaret etti.

Ankara’da gerçekleşen ziyarette Şahin’e yeni görevinde başarılar dileyen Karaca, 2011 yılında Kamu Hastaneleri Birliklerinin kurulmasıyla sağlık teşkilatına ait ilanların toplu olarak ihale edilmesi ve ihalelerin eşik değerinin yükselmesi nedeniyle ihale ilanlarının adedinde ciddi düşüşler yaşandığını kaydetti.

Özellikle 2014 yılında Kamu İhale Tebliği’nde yapılan değişiklikle ihale konusu işin yapılacağı yerin birden fazla olması halinde, ilanın da birden fazla yerdeki gazetede yayınlanmasının idarelerin tasarrufuna bırakıldığını anlatan Karaca, “Bu iki düzenleme sonrası Kamu Hastaneleri Birliklerinden gazetelerimize yeterince ihale ilanı gelmemektedir. Özellikle yerel basınımız resmi ilanlar sayesinde ayakta kalmakta ve yaşamlarını devam ettirebilmektedir. Bu nedenle Kurumunuzdan, Kamu Hastaneleri Birliklerine bir yazı gönderilerek, özellikle ihale konusu işin ağırlıklı olarak yapıldığı yerin dışındaki diğer yerlerdeki gazetelerde de ihale ilanlarının yayınlanması hususunda bilgilendirilmelerini talep ediyoruz” diye konuştu.

Konuya ilişkin hazırlanan raporu Şahin’e takdim eden Karaca, daha sonra kurumlar arası işbirliğinin önemine işaret etti. Görüşmede Karaca, Basın İlan Kurumu’nun resmi ilanları, “resmi ilan portalı” ilan.gov.tr ve gazetelerin internet siteleri aracılığıyla eş zamanlı olarak yayınlanmasını sağladığını da sözlerine ekledi.

Şahin ise, kurum olarak yerel basının önemini bildiklerini, Kamu Hastaneleri Birliklerine ait ihale ilanlarına ilişkin talebin değerlendirileceğini ifade etti.

Ziyaretin sonunda Karaca, Başkan Yardımcısı Şahin’e “Basın Penceresinden Harb-İ Umumi ve Çanakkale” isimli prestij eseri hediye etti.

Bu gönderiyi paylaş