Karaca, Kayseri’deki sertifika törenine katıldı

Karaca, Kayseri’deki sertifika törenine katıldı

Kayseri’de ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’na katılan ve eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerler için tören düzenledi.

Eklenme: 16 Temmuz 2019 - 15:02 / Son Güncelleme: 16 Temmuz 2019 - 15:02

Orta Anadolu Kalkınma Ajansının (ORAN) desteğiyle Belediye Meclis Salonunda düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına katılan Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, burada dijital yayıncılık hakkında bilgiler verdi.

Karaca, gazetelerin bir dönüşüm sürecinde olduğunu ve bu süreçte çeşitli çalışmaların yapıldığını söyledi.

BİK olarak birinci vazifelerinin kendilerine verilen ilanları gazetelere uygun bir şekilde dağıtmak olduğunu belirten Karaca, şunları kaydetti:

“Temel sorunumuz artık yapısal. Yani teknolojinin bize dayattığı dijital yayıncılık döneminin artık kendisini finanse edemez, bu işin cefasını çeken insanları memnun edemez derinliğe düşmüş olmasından kaynaklanmaktadır. Burada BİK olarak bizim görevimiz bu konuda alınması gereken tedbirlerin alınmasıyla ilgili çalışmaları başlatmak. Biz bu çalışmaların önemli bir kısmını tamamladık. Bizim arzu ve temennimiz bu geçiş dönemini mümkün olduğu kadar kolay ve sancısız olması. Bunun için hepimize ayrı ayrı görevler düşüyor.”

Program sonunda sertifika alan 17 kursiyer İŞKUR ‘İşbaşı İstihdam Programı’, 8 kursiyer ise BİK ve MEB arasında imzalanan ‘Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’ çerçevesinde Kayseri’de yer alan basın işletmelerinde 9 ay süre ile istihdam edilecek.

“Kayseri Basını Demokrasiden Yana, Darbeye Karşı” sergisi

Yakup Karaca ayrıca Kayseri Gazeteciler Cemiyeti tarafından Büyükşehir Belediye Sergi Salonunda açılan “Kayseri Basını Demokrasiden Yana, Darbeye Karşı” isimli sergi açılışına da katıldı.

Milli mücadele söz konusu olduğunda farklılıkların bir kenara bırakılarak birlikte hareket edildiğini anlatan Karaca, 15 Temmuz sürecinde de basın kuruluşlarının büyük duyarlılık gösterdiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz sonrası Kayseri’deki gazetelerin birinci sayfaları ve manşetleri ile fotoğrafların yer aldığı sergi gezildi.

Programlara Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Basın İlan Kurumu Kayseri İl Müdürü Ramazan Çırakoğlu ve basın mensupları katıldı.

Vali ve Belediye Başkanına ziyaret

Karaca, Kayseri ziyareti kapsamında Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ı da makamlarında ziyaret etti.

Karaca her iki ziyaretinde de tüm kamu kurumu ve kuruluşların gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılmasına ilişkin genelge hakkında destek istedi.

Ziyaretler sonrası Karaca, Vali ve Belediye Başkanına BİK’in prestij eserlerinden olan 15 Temmuz ve Manşetler, 50 Yıl ve Salık Veren Muhibban kitaplarını hediye etti.

Bu gönderiyi paylaş