Karaca: Resmi ilan gazeteciliği, gazetecilik ruhunu da etkiliyor

Karaca: Resmi ilan gazeteciliği, gazetecilik ruhunu da etkiliyor

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, Denizli’de yerel gazetelerin temsilcileri ile bir araya geldi.

Eklenme: 25 Mayıs 2017 - 09:52

Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya BİK Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, İlan Hizmetleri Müdürü A.İdris Çam, Kontrol Hizmetleri Müdür Yardımcısı Burak Orhan, BİK Denizli Şube Müdürü Mesut Kezer, Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı, İŞKUR, KOSGEB, GEKA temsilcileri ile yerel medya temsilcileri katıldı.

‘SİZLERİ DİNLEMEYE GELDİM’ 
Denizli’ye yerel basın mensupları ile fikir alışverişinde bulunmak amacıyla geldiklerini belirten Karaca, “Gazeteler söz konusu olduğunda ilişki türümüz diğer sektörlere göre biraz daha farklı. Bizim sizlerden talebimiz olduğu gibi sizin de bizlerden talebi söz konusu oluyor. Bu anlamda bu toplantıda sizlere aktarmak istediklerimiz var. Elimizden geldiği kadar sorularınızı cevaplandırmaya çalışacağım. Sizleri dinlemeye geldim.” dedi.

‘BU DİJİTAL ÇAĞ BAŞTA MEDYA VE GAZETELERİDE ETKİLEDİ
Artık dijital bir çağa girildiğini ve bu anlamda basın sektöründe atılımlar yapılmaya başlandığını ifade eden Genel Müdrür Karaca, “Bu dijital çağ başta medya ve gazeteler olmak üzere bütün sektörleri etkiledi. Her şeyi bir şekilde dönüştürmeye değiştirmeye muktedir oldu. Şayet bir dönüşüm söz konusu ise birlikte bu dönüşümü nasıl gerçekleştirebiliriz bu konularda fikir alışverişinde bulunacağız.” dedi.

‘BU FAALİYETİ SÜRDÜRMEMİZ  SÖZ KONUSU OLAMAZ’
Gazeteciliğin her şeyden önce bir kamu hizmeti olduğuna işaret eden Genel Müdür Karaca, “Fakat aynı zamanda ticari ve ekonomik bir faaliyet. Eğer gazetemizin faaliyetlerine imkan tanıyacak bir gelirimiz olmazsa bu faaliyeti sürdürmemiz söz konusu olamaz. BİK 1961 yılından bu yana gazetelerimizin bu ihtiyacını kısmen de olsa katkı sunmak üzere resmi ilanların gazetelerde yayınlanmasına aracılık görevi yaptı.” diye konuştu.

‘RESMİ İLAN GAZETECİLİĞİ YAPMAK  GAZETECİLİĞİN RUHUNU DA ETKİLİYOR’
Pek çok yerel gazetenin neredeyse tek gelir kaynağının resmi ilan geliri olduğunu vurgulayan Karaca, şöyle konuştu:”Bizim kurum olarak bu desteğe hiçbir sözümüz yok. Sadece resmi ilan gelirlerine bağlı kalarak gazetecilik yapmanız gazeteciliğin ruhunu da etkiliyor. İçinde bulunduğumuz dijital çağda gazetecilik faaliyeti hiçbir şekilde şu anda yaptığınız yayıncılıkla bir olmayacak. Belki resmi ilanlar gazetelerin internet sayfalarında yayınlanmaya devam edecek. Bizler süratle gazetelerimizin internet sayfalarını yenileyip, güzelleştirmeliyiz. Çünkü çok yakın zamanda resmi ilanların yayın mecrası dijital olabilir. Bununla ilgili şimdiden çalışmalar hızlandırılabilir. Dijitale dönüşte bizler her zaman yanınızda olacağız. Bu anlamda her türlü desteği de vereceğiz.”dedi.

Genel Müdür Karaca, yerel medyanın dijital dönemde bir hak kaybına uğramamasının kendileri için esas olduğunu da ifade etti.

Bu gönderiyi paylaş