Karaca: Yazılı basında dönüşüm artık kaçınılmaz

Karaca: Yazılı basında dönüşüm artık kaçınılmaz

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Erzurum’da düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı İşbirliği ve İstişare toplantısına katıldı.

Eklenme: 1 Ağustos 2018 - 16:14 / Son Güncelleme: 1 Ağustos 2018 - 16:14

Toplantıya, yerel basın temsilcilerinin yanı sıra, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun F. Özsoy, Erzurum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Barlak, TRT Bölge Müdürü Ayça Alemdar, İŞKUR İl Müdürü Recep Demir, KOSGEB Uzmanı Adem Gültürk, KUDAKA Koordinatörü Ozan Gündüz, Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Recep Küçükece ve Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyeleri de katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Genel Müdür Karaca şunları söyledi;

“Basın İlan Kurumu, kuruluşundan bu yana sorumluluklarının farkında olarak başta eğitim ve istihdam olmak üzere basınımızın sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapmakta, gazetelerimizin modernizasyonunu sağlamak için Kalkınma Ajansları, İŞKUR, KOSGEB ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği halinde bir takım projeler gerçekleştirmektedir. Kurum olarak bu projelerle gazetelerimize, yapısal sorunlarını çözmesi ve dijital dönüşümlerini gerçekleştirebilmesi için her türlü yardımı ve kolaylığı sağlamaya çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki, gazetelerimiz, özellikle de yerel gazetelerimiz mümkün olan en kısa sürede yapısal sorunlarını çözsün, yeni medya hazırlıklarını tamamlayarak yeni sürece adapte olsun.”

SEKTÖRÜN NİTELİKLİ PERSONEL İHTİYACI VAR

Basın İlan Kurumunun 2016 yılında görev alanındaki gazete sahipleriyle bir araya gelerek gerçekleştirdiği sektörün ihtiyaçlarına yönelik çalışmalardan söz eden Karaca “Önce bir ‘Yerel Yazılı Basın İhtiyaç Analiz Anketi’ çalışması yaptık. Bu analizin sonuçları nitelikli personel eksikliğini ortaya çıkardı. Bu eksikliğin giderilmesi konusunda Kalkınma Ajansları, KOSGEB ve üniversitelerle görüştük. İşverenin hangi nitelikte elemana ihtiyacı varsa bu ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” ortaya çıktı. Projenin eğitim programı ve müfredatı buna göre hazırlandı” dedi.

DÖNÜŞÜM ARTIK KAÇINILMAZ

Yerel basının dönüşüme ayak uydurmasının kaçınılmaz olduğunun altını özellikle çizen Yakup Karaca, BİK olarak sektöre bu konuda ellerinden gelen desteği devletin diğer kurumlarıyla işbirliği yaparak verdiklerini hatırlatarak “Yazılı basın sektörüne ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanı kazandırmak için ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı Projesi’ hazırlandı ve geliştirildi. Sektörümüzün kangren haline gelmiş temel sorunlarının halledilmesine, yapısal dönüşümü ile birlikte dijital dönüşümlerini de gerçekleştirmesine katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu proje üzerinde gerekli düzenlemeleri ve çalışmaları yaparak ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi ve İstihdam Programı’nı İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Samsun illerinde uyguladık. Aynı programı bu yıl da İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa illerinde gerçekleştirdik. Şimdiye kadar değişik illerde düzenlediğimiz bu eğitim programlarına katılan 292 kursiyerden 177’sinin çeşitli basın kuruluşlarında istihdam edilmesini de sağladık’ dedi.

Toplantı sonrası Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu ve Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Muammer Yaylalı’yı da ziyaret eden Yakup Karaca ve beraberindeki ekip temaslarını tamamlayarak şehirden ayrıldı.

Bu gönderiyi paylaş