Karaca’dan İcra ve İflas Kanunu’nda gazeteler lehine düzenleme yapılmasına ilişkin teklif

Karaca’dan İcra ve İflas Kanunu’nda gazeteler lehine düzenleme yapılmasına ilişkin teklif

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, İcra ve İflas Kanunu’ndaki taşınır-taşınmazlara ilişkin açık artırma satış ilanlarının gazetelerde yayımlanmasını icra müdürlüklerinin tasarrufuna bırakan maddelerinin, gazeteler lehine yeniden düzenlenmesini öngören teklifini Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı’ya sundu.

Eklenme: 27 Nisan 2017 - 11:42

Genel Müdür Karaca, Ankara Adalet Akademisi’nde Müsteşar Yardımcısı ve Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi Bağcı ile bir araya geldi.

Karaca görüşmede, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nda taşınır-taşınmazlara ilişkin açık artırma satış ilanlarının gazetelerde ilan yoluyla yayımlanmasını, tarafların menfaatlerini de göz önünde bulundurarak icra müdürlüklerinin tasarrufuna bırakan 114. ve 126. maddelerinin, gazetelerin resmi ilan gelirlerinde ciddi kayıplara neden olduğunu söyledi.

Bazı icra müdürlüklerinin ısrarla bu iki maddeden yola çıkarak açık artırma satış ilanlarını, gazetelerde yayımlanmak üzere Kurum Şube Müdürlüklerine ya da valiliklere göndermediklerine dair tespitlerini aktaran Karaca, icra müdürlüklerindeki ilan panolarında da farklı uygulamaların görüldüğünü ve bir bütünlük sağlanması adına yeni bir düzenleme teklifi hazırladıklarını ifade etti.

Dijital platformda ilan işbirliği

Adalet Bakanlığı’na ait İcra Malları E-satış Portalı’nda yayımlanan ilanların, Basın İlan Kurumu’nun resmi ilan portalı ilan.gov.tr üzerinden yayınlanmasını da arzu ettiklerini kaydeden Karaca, iki kurum arasında sağlanacak bu işbirliğinin hem kamu görevinin yerine getirilmesi hem de alacaklıların menfaatlerinin korunması noktasında önemli katkı sağlayacağına inandığını söyledi.
Müsteşar Yardımcısı Bağcı ise, her iki teklifin de Adalet Bakanlığı nezdinde değerlendirilmesi için gereken desteği sağlayacağını belirtti.
Görüşmede, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Özel Kalem Müdürü Ufuk Bal ve Ankara Şube Müdürü Yezdan Uğurlu da hazır bulundu.

Bu gönderiyi paylaş