Karaca’dan sergi ziyareti

Karaca’dan sergi ziyareti

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 54. Kütüphane Haftası kapsamında düzenlenen “Gazeteden Tarihe Bakış” sergisini ziyaret etti.

Eklenme: 27 Mart 2018 - 12:40 / Son Güncelleme: 27 Mart 2018 - 12:40

İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonunda düzenlenen sergide BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’ya İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci eşlik etti.

Bezirci, Gazeteden Tarihe Bakış Projesi sergisinde 1928-1942 tarihleri arasında yayınlanan gazete ve dergi nüshalarına yer verildiğini vurgulayarak, “Hazırlanan proje kapsamında 1928-1942 yılları arasında yaklaşık 1.200 cilt yerel ve ulusal gazetenin dijital ortama aktarılarak web tabanlı erişiminin sağlanması hedeflenmiştir. Sergi, proje kapsamındaki işlemleri tamamlanan Türkçe gazetelerden seçilmiş, dönemin iktisadi, siyasi, kültürel olayları ve İstanbul Üniversitesi ile ilgili haberlerden oluşan bir seçkiyi içermektedir” dedi.

BİK Genel Müdürü Yakup Karaca da, serginin bu tür projelere öncülük edeceğini belirterek, “Dönemin tarihine ışık tutacak nitelikteki gazete arşivlerinin korunması araştırmacılar için büyük önem arz etmektedir” dedi.

Genellikle gazetelerin ilk sayfalarına yer verilen sergide bazı iç sayfa haberleri de yer alıyor. Sergi 30 Mart tarihine kadar devam edecek. Sergide yer alan Gazetelerin dijital görüntülerine kütüphane otomasyon sistemi http://symphony.istanbul.edu.tr/gazete/milliyet üzerinden erişilebilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş