Kastamonulu gazeteciler Mehmet Akif’i unutmadı

Kastamonulu gazeteciler Mehmet Akif’i unutmadı

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC)  Yönetim Kurulu Üyeleri ve bazı gazeteciler, Hüsnü Açıksöz’ü anmak için gittikleri İstanbul’da Mehmet Akif Ersoy’un kabrini de ziyaret ettiler.

Eklenme: 31 Ağustos 2016 - 06:16 / Son Güncelleme: 31 Ağustos 2016 - 6:16

KASTAMONU / BİK- 19 Ekim 1920 tarihinde geldiği Kastamonu’da iki aydan uzun süre kalan ve bu süreçte Kastamonu Açıksöz Gazetesi idarehanesinde aydın insanlarla yaptığı toplantı ve verdiği vaazlarla Milli Mücadele ruhunu halka yaymaya çalışan İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Kastamonulu gazeteciler unutmadı.  KGC Başkanı Erkan Yılmaz, başkanlığında ki grup, önce Merhum şair Mehmet Akif Ersoy’un Edirnekapı Şehitliğindeki kabrine çiçek koyarak, dualar okudu.

Ziyaretle ilgili açıklama yapan KGC Başkanı Erkan Yılmaz, Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından uygulanacak Nasrullah Meydanı projesinde Mehmet Akif Ersoy’un heykelinin mutlaka olması gerektiğini kaydetti. Yılmaz, ayrıca Ersoy’un Kastamonu’da 20 gün kadar konakladığı tarihi konağın da ‘Mehmet Akif Ersoy Müzesi’ olarak düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Milli Mücadelenin Kalem Komutanıydı

İstanbul’daki kabir ziyaretinde Mehmet Akif Ersoy ve Kastamonu ile ilgili sunumu ise bu konuda çeşitli yazıları bulunan Araştırmaca Gazeteci Erdal Arslan yaptı.Arslan sunumunda şu ifadeleri kullandı: “Milli Mücadelenin kalem komutanı, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy; 19 Ekim 1920 tarihinde geldiği Kastamonu’da iki aydan uzun süre kaldı. Bu süre zarfında camilerde vaazlarla, kahvehanelerde toplantılarla, Açıksöz Gazetesi idarehanesinde aydın insanlarla yaptığı toplantılarla Milli Mücadele ruhunu halka yaymaya çalıştı. Özellikle Nasrullah Camii’nden vermiş olduğu vaazlar, önce cami cemaati, ardından Kastamonu halkı arasında büyük etki yaptı. Bununla da yetinilmedi ve Nasrullah Vaazı Sebilürreşad Dergisi’nin 464.ncü sayısının tamamını kaplayarak bütün Anadolu’da İstiklal Ateşi’nin kıvılcımını çaktı. Akif’in Nasrullah Camii’nde gürleyen sesi bütün Anadolu’yu kapladı. Öncesinde ve sonrasında yurdun birçok bölgesinde Milli Mücadele propagandası yapan Akif’in en etkili çalışması Kastamonu’da gerçekleşti. Kastamonu’da taçlandıran, Açıksöz ve Kastamonu’yu haklı ve yüksek bir gurura kavuşturan İstiklal Marşı oldu. TBMM’de kabul edilmeden günler önce 21 Şubat 1921 tarihinde Açıksöz gazetesinin ilk sayfasını süsleyen İstiklal Marşı, Anadolu’da ilk kez Kastamonu’da yayınlanıyordu. Ve Akif, bu şaheserinin ilk yayın iznini ve şerefini Açıksöz Gazetesi’ne veriyordu. İki aylık kısa bir misafirlik döneminde, Kastamonu’nun tarihine, kültürüne, edebiyatına ölümsüz bir katkı sağlayan Akif’e elbette bu şehrin vefa borcu vardır. Bu borç özellikle son yıllarda yapılan bir takım faaliyet ve gayretlerle ödenmeye çalışılsa da, vefa borcumuzu ödemenin yolu; Milli Mücadele döneminde Kastamonu tarihini ölümsüzleştiren Akif’i Kastamonu’da ölümsüzleştirmekten geçer.”

 

 

Bu gönderiyi paylaş