Kayseri’de düzenlenen ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi’ sona erdi

Kayseri’de düzenlenen ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi’ sona erdi

Basın İlan Kurumunun (BİK), yazılı basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik Orta Anadolu Kalkınma Ajansının (ORAN) desteğiyle düzenlediği ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nda 3 haftalık eğitim sona erdi.

Eklenme: 12 Temmuz 2019 - 14:10 / Son Güncelleme: 12 Temmuz 2019 - 14:10

Basın İlan Kurumu ile İŞKUR arasında yapılan protokol gereği Kayseri’de düzenlenen “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi” tamamlandı.

Programın son haftasında Dr. Öğretim Üyesi Abdulkadir Gölcü ‘Haber Toplama ve Yazma’ dersi kapsamında haberin üretim süreçlerini örnekleriyle kursiyerlere aktarırken, haber için gereken verilerin toplanması, toplama sürecinde dikkat edilmesi gereken ayrıntıları anlattı.

Gölcü ayrıca Ajans Haberciliği dersi kapsamında ajansların haber üretim süreçlerindeki önemi, ajans haberciliğinin farkları üzerinde durdu.

Son olarak Politika Haberciliği ve Politika Muhabirliği konusuna değinen Gölcü, özellikle Türk siyasi hayatından verdiği örneklerle politika haberciliğinin hassas bir alan olduğunu ve bu alanda çalışacak olan adayların bazı tarihsel süreçleri bilmesi gerektiğini söyledi.

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Barış Yılmaz ise kursiyerlere medyanın gelişim sürecini aktararak “Kitle İletişim Tarihi” adlı sunumunu gerçekleştirdi.

İlk çağlardan günümüze kadar medyanın geçirdiği değişimlere vurgu yapan Yılmaz günümüzde artık gazeteciliğin teknolojik gelişmeleri takip etmesi gereken en önemli mesleklerin başında geldiğinin altını çizdi.

‘Kriz ve Barış Haberciliği’ ile ‘Veri Gazeteciliği’ gibi son dönemlerde hızla artan gazetecilik alanlarıyla da ilgili bilgi veren Yılmaz, ortaya çıkan fırsatların Türkiye’de yetişen yeni nesil gazeteciler için çok değerli olduğunu belirterek söz konusu gazetecilik türleri hakkında bilgiler sundu.

Eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlere 16 Temmuz Salı günü Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda saat 13:30’da düzenlenecek programla sertifikaları verilecek.

Bu gönderiyi paylaş