Kemal Yurtnaç “Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler”e konuk oldu

Kemal Yurtnaç “Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler”e konuk oldu

Basın İlan Kurumu (BİK) ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği “Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler” programının konuğu Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’tı.

Eklenme: 30 Nisan 2018 - 10:05 / Son Güncelleme: 30 Nisan 2018 - 10:05

İstanbul Kızlarağası Mehmet Ağa Medresesi’nde düzenlenen programda konuşan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, 30 yıldır Anadolu coğrafyasının çeşitli yerlerinde hizmet vermiş olmaktan memnuniyet duyduğunu, “Yeni Nesil Bürokrasi’nin hedefinin Türkiye’de yeniden yapılanma çalışmalarını başlatmak olduğunu ve buradaki en başat faktörün Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmek olduğunu ve bunun bir devrim niteliğinde bir karar olduğunu söyleyen Kemal Yurtnaç:

Yeni nesil bürokrasi derken, riski ve rekabeti seven, sonuca ve sürece odaklı, asık yüzlü değil, güler yüzlü bürokrasiyi kastediyoruz. Hedefimiz bürokrasiyi işler hale getirmektir. Yapacağımız şey bürokraside ‘bugün git, yarın gel’ felsefesini silmek, bürokratik sistemi rehabilite etmektir. Buna bürokrasi reformu da diyebiliriz.” dedi.

Konferanslar aracılığıyla yeni nesil bürokrasi anlayışını halka anlatmaya çalıştıklarını dile getiren Vali Yurtnaç, şunları kaydetti:

“Halkın daha yönetimin içinde olduğu ve katkıda bulunduğu, daha çok önemsendiği bir yönetim anlayışının oluşmasını amaçlıyoruz. Halkın odakta olduğu, sonuca odaklı bir yönetim sisteminin ortaya çıkarılması için çalışmalar yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı sistemi bizi daha pratik ve tasarruflu hale getirecek. Bürokratik oligarşinin vatandaşa ve ülkemize maliyeti yüksektir, zamanı boşa harcar, kaynak israf eder, eski ve hantal bir sistemdir. Bürokratik oligarşinin doğup büyüdüğü yer, merkezi bürokrasidir. Hantal bürokratik anlayışın, siyaseti kuşattığı sağlıksız yapılar hizmet üretemez. Bürokratik devletten, demokratik devlete dönüşmek zorundayız.”

Vali Kemal Yurtnaç, bürokrasideki aksaklıklar çözülmediği takdirde girişimciliğin önünün de açılamayacağını belirterek, hantallaşmış bürokrasinin, girişimcilerin, KOBİ’lerin önündeki en büyük engel olduğunu sözlerine ekledi.

Bu gönderiyi paylaş