Kontrol Hizmetleri Müdürü Delibaş: Gazetelerin kalitesi diğer mecralarla rekabetinde en önemli unsur

Kontrol Hizmetleri Müdürü Delibaş: Gazetelerin kalitesi diğer mecralarla rekabetinde en önemli unsur

Basın İlan Kurumu (BİK) Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, gazetelerin içerik ve baskı kalitesini zorlaması gerektiğini belirterek, internet ve televizyon gibi mecralarla rekabette kalitenin en önemli unsur olduğunu söyledi.

Eklenme: 2 Ekim 2017 - 15:04 / Son Güncelleme: 2 Ekim 2017 - 15:04

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan Bayramoğlu Sosyal Tesisleri’nde gazetecilere yönelik düzenlenen eğitim semineri, “Kurum Mevzuatı, Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nin Denetleme, İçerik Kontrolü Hakkında Uygulama Esas ve Usulleri” başlıklı oturumla devam etti.

Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş konuşmasına, geçen yıl Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nin Resmi Gazete’de yayımladığı gün gazete temsilcileri ile biraya geldiklerini, o tarihte yönetmeliğe ilişkin yeniliklerin katılımcılarla paylaşıldığını anımsattı.

Yönemeliğin genelinin 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girmesinin ardından farklı bölgelerden gelen gazete temsilcileri ile ilk kez biraya geldiklerini belirten Delibaş, 67 sayılı Genel Kurul Kararı’nda bulunmayıp yeni yönetmelikle birlikte uygulanmaya başlanan maddelerin gazeteler tarafından uygulanmasında zaman zaman sorunlar yaşandığının görüldüğünü belirtti.

Basılı gazete nüshalarının PDF’lerinin kurum elektronik sistemine yüklenmesi konusunda oldukça mesafe alındığını kaydeden Delibaş, “Kurumumuz mevzuatı gereğince tutmakla mükellef olunan ve sektörel defter olarak tabir edebileceğimiz defterlerin günü gününe tutulması hususuna ek olarak bu defterlerin elektronik sistem üzerinde girişinin yapılmasına ilişkin son aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Çünkü söz konusu defterler 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle sadece elektronik ortamda tutulacak. Bir başka hassas olan konu ise, maaşların zamanında ve 5953 sayılı Kanun hükümlerine istinaden banka aracılığıyla ödenmesine ilişkin mevzuat hükümlerine riayet edilmesi. Bunlar bizim açımızdan büyük önem taşıyor” dedi.

İçerik ve baskıda gerekli kalitenin zorlanması gerektiğine işaret eden Delibaş, “Tabi ki çok mesafe aldık, ancak internet, televizyon gibi hız ve görsel olarak gün geçtikçe gelişen medyanın diğer mecralarına karşı bir rekabet halindeyiz. Bunu sağlamak ve güçlü kalabilmek için kalite en önemli unsur” ifadelerini kullandı.

Delibaş, konuşmasının sonunda içerik, yüzölçüm, kadro ve satışa ilişkin yönetmelik maddelerinin önemi ve gerekçelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Daha sonra Kontrol Hizmetleri Müdürlüğü personelleri Şef Yardımcısı Özer Elikoğlu ve Görkem Solmaz, elektronik sektörel defterler hakkında uygulamalı sunum gerçekleştirdi. Kağıt, ambar, baskı, bayi ve iade ile abone defterlerinin ilanbis.bik.gov.tr adresi üzerinden doldurulmasını örnekleriyle anlatan Elikoğlu ve Solmaz, veri girişlerinin gerçekleşmemesi veya hatalı yüklenmesi durumunda gazetelerin karşılaşacakları müeyyideler hakkında bilgi verdi.

Basın Mensupları Eğitim Semineri, genel değerlendirme ve soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Bu gönderiyi paylaş