Konya’da gazete temsilcileriyle iş birliği ve istişare toplantısı yapıldı

Konya’da gazete temsilcileriyle iş birliği ve istişare toplantısı yapıldı

Konya’da “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” konusunda yapılan İş Birliği ve İstişare toplantısında konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, “gazetelerimizin daha nitelikli hale geldiği bir sonuç ortaya çıksın istiyoruz” dedi.

Eklenme: 10 Temmuz 2018 - 15:47 / Son Güncelleme: 10 Temmuz 2018 - 15:47

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Konya’da “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı”yla ilgili  İş Birliği ve İstişare toplantısı yapıldı.

Bayır Diamond Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca’nın yanı sıra, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, KOSGEB İl Müdürü İsmail Özdemir, İŞKUR İl Müdürü Emrah Keleş, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Savaş Ülger, Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Özden Konur ve gazete temsilcileriyle birlikte çok sayıda kişi katıldı.

“HEDEFİMİZ İSTİHDAM SAYISINI 1000’E ÇIKARMAK”

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programıyla, bu mesleğe meraklı ilgili fakülte mezunu gençlere günün şartlarına uygun pratik bilgiler verilmesinin yanı sıra istihdam da sağlandığını belirten Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, sene sonu itibariyle yazılı basında görev alacak gençlerin sayısını 1000’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Konya basının, ülke basınında ayrı bir yeri olduğuna dikkat çeken Karaca “Somut projeler ortaya koymamız gerekiyor. Bu anlamda işin başında olmadığımızı düşünüyorum. Programımız adından da anlaşılacağı üzere hem eğitim hem de istihdamı bir arada barındıran bir program. Diğer yerlerde uyguladığımız bu projeyle çeşitli fakültelerden mezun yaklaşık 400’e yakın genç gazeteci arkadaşımızı önce sektörümüzün ihtiyaç duyduğu müfredata tâbi tuttuk. Bu müfredatı hazırlarken de İstanbul’da çok kapsamlı bir çalışma yaptık. Selçuk Üniversitesiyle de bu konuyla ilgili bir istişare halindeyiz.

İşin en heyecanlı kısmı da bu gazeteci kardeşlerimizin istihdam boyutu. Eğitimlerini bitiren arkadaşlarımız İŞKUR aracılığı ile gazetelerde çalışmaya başladı… Biz canıgönülden arzu ediyoruz ki bu genç kardeşlerimiz gazetelerimizde bir farklılık ortaya koysunlar… Biz gazetelerimizin daha nitelikli hale geldiği bir sonuç ortaya çıksın istiyoruz. Tabi bizler de bir taraftan teşvik edici olmak durumundayız. İnşallah sene sonu itibariyle yazılı basınımızda istihdam edilenlerin sayısını 1000’e çıkarmayı ümit ediyoruz” diye konuştu.

“DEVLET DESTEĞİYLE MEDYA SEKTÖRÜ VAR OLMALI”

Konya Basınının çok değerli çabalar ortaya koyduğunu dile getirerek söze başlayan Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, medya sektörünün devletin destekleriyle var olması gerektiğinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti:

Konya İli İşbirliği ve İstişare Toplantısına katılan Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan (fotoğrafta) burada bir konuşma yaptı.

“Konya basını, Osmanlı döneminden itibaren Cihan Harbinde, Milli Mücadele döneminde ve takip eden dönemlerde, sorumluluğunu ilerici, yenilikçi, pozitif, milletin birliği ve değerlerimizin dünden yarına taşınmasıyla alakalı çok değerli çabalar ortaya koymuştur. Konya basının bu özelliğini yarınlarda da sürdürebilmesi en büyük temennimizdir. Basın İlan Kurumu çağımızın gereği olan geleceğe dönük çalışmalara, zamanında tedbirler almak suretiyle mesleğimizi yarınlara hazırlama konusunda büyük çabalar ortaya koymuştur.  Yakın zamanda değiştirmiş olduğumuz 67 sayılı Genel Kurul kararının, süreli yayınlar yönetmeliğine dönmesi, istihdamla ilgili tedbirlerin alınması, İŞKUR teşviklerinden yararlanılması, işe yerleştirilen arkadaşlarımızın vasıflı eleman olarak sayılmaları, zikredilmesi gereken hususlardır. Bulunduğumuz nokta Türkiye’nin yeniden yapılandığı ve kodlarının yeniden çizildiği nokta. Medyamızın da bu geleceğe ve heyecana katkıda bulunması gerekiyor. Sektörümüzle ilgili bir beklentimiz var; BİK mevzuatı vesilesi ile gazetelerimiz denetlenen, desteklenen ve düzenlenen bir yapıya sahip. Televizyonlar, düzenlen ve denetlenen ama desteklenmeyen bir yapıya sahip. İnternet Medyası ise ‘bırakın yapsınlar, bırakın gezsinler’ anlayışıyla düzenlemenin, denetlemenin ve desteklemenin olmadığı bir alan. Bana göre her üç alanın düzenleniyor, destekleniyor ve denetleniyor olması lazım. Çünkü Medya sektörü, ulaştırma gibi, milli savunma gibi Kamu görev alanıdır. Bu kamu görevi alanının mutlaka devletin destekleriyle var olması gerekiyor. Bu destekler de MEVKA, KOSGEB ve İŞKUR eliyle olabilir.”

“İSTİHDAM KONUSUNDA DESTEKLERİMİZ SÜRECEK”

Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Savaş Ülger de yaptığı konuşmada, MEVKA olarak istihdam desteklerini sürdüreceklerini dile getirerek “bildiğiniz gibi 2009 yılından bu yana MEVKA olarak çeşitli destek mekanizmalarıyla Konya, Karaman bölgelerinde hem özel sektörü hem de kamu kuruluşlarını desteklemekteyiz. Ajans olarak bölgede bugüne kadar 1378 kişiye yeni istihdam sağlamış bulunmaktayız. 2018 yılı destek programı projesi kapsamında da 15 milyonluk bütçe ile 120 kişilik yeni bir istihdam daha yapmayı planlıyoruz. Ajansımız bundan sonra da desteklerine ara vermeden devam edecektir” dedi.

“KOSGEB OLARAK 50 BİN TL’YE KADAR DESTEK SAĞLAYABİLİYORUZ”

Kobi Destek Gelişim programı çağrısında çalışmaların devam ettiğini dile getiren KOSGEB İl Müdürü İsmail Özdemir, Basın sektörünün de KOSGEB’e başvurabileceğini belirterek, “KOSGEB hepimizin bildiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelere destek veren bir kurum. Toplantımızın konusu da Basın, Matbaa, Gazetecilik sektörünün nasıl desteklenebileceği. Verilen desteklerle ilgili bir çalışma yapılıyor. Nitelikli eleman desteği kapsamında bu sektörde yer alan işletmelerimiz var. İstihdam edilecek personelin net maaşına 50 bin TL’ye kadar destek sağlayabiliyoruz. Bunun yanında çeşitli projeler, yazılımlar ve makinelerle destek sağlama şansımız oluyor. 22 Haziran’da biten Kobi Destek Gelişim programı çağrısı kapsamında son 2 yıldır imalat sanayiindeki işletmeler desteklenebiliyor. Basın Yayın sektörünün başvuru yapabileceği Kobi Destek Gelişim programı çağrısında çalışmalar devam ediyor” dedi.

İŞKUR İl Müdürü Emrah Keleş ise, “Böyle bir programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. İŞKUR olarak İşçi arayan işverenimiz ile iş arayan işçimizi bir araya getirip istihdam yaratmak asıl işimizdir. Bununla birlikte programlarla işverenlere destek sağlıyoruz” dedi.

Karaca, Selçuk Üniversitesi Rektörünü ziyaret etti

BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, Konya programı kapsamında Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı Projesinin hazırlıkları görüşüldü.

Karaca, yazılı basın sektörüne ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman kazandırma amacına matuf olarak hazırlanan ve geliştirilen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı Projesinin basın sektörümüzün kangren haline gelmiş temel sorunlarının halledilmesine, yapısal dönüşümü ile birlikte dijital dönüşümlerini de gerçekleştirmesine katkı sağlayacağını ve üniversitelerimizin de bu projeye yapacağı eğitim katkısıyla programın en iyi şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.

Rektör Şahin ise, üniversite olarak BİK’e bu projede destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Karaca’ya Konya Şube Müdürü Özden Konur eşlik etti.

Bu gönderiyi paylaş