Kurtulmuş, Yeni Nesil Gazetecilere sertifikalarını verdi

Kurtulmuş, Yeni Nesil Gazetecilere sertifikalarını verdi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Basın İlan Kurumu (BİK) ve İŞKUR işbirliği ile düzenlenen “ Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi” programının sertifika törenine katılarak bir konuşma yaptı ve öğrencilere sertifikalarını verdi.

Eklenme: 15 Haziran 2016 - 18:49 / Son Güncelleme: 15 Haziran 2016 - 18:49

İSTANBUL / BİK – Konuşmasına usta gazeteci Hakkı Devrim’e taziyelerde bulunarak başlayan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş; “Bir ülkenin gücü sadece ekonomik, askeri, kişi başına düşen milli geliri ile ölçülmez. Başka ölçütleri de vardır. Bunlardan birisi de nitelikli medyadır. Bir ülkenin hem kalkınmasına hem tanıtılmasına destek olan, o ülkenin kültürünü ve medeniyetini çoğaltan nitelikli bir medyanın varlığı da o ülkenin en önemli güçlerinden birisidir.” şeklinde devam etti.

“Gazetecilik Varlık Mücadelesini Sürdürecek”

Ülkemizde matbuatın durumuna dair “Gazetecilik ve  genel olarak medya önemini kaybediyor mu kaybetmiyor mu? Özellikle sosyal medyanın çıkması, elektronik ortamın yaygınlaşması acaba gazeteciliğe eski tabirle matbuata rakip olarak çıkıyor mu? Çıkmıyor? Bu sektör kaybolur mu, kaybolmaz mı tartışması devam ediyor. Benim kanaatim; medya sektörü çok şekillenecek. Hem görsel medya hem sosyal medya hem elektronik medya hem de yazılı medya çok şekillenecek, çok çeşitlenecek ama ne olursa olsun matbuat bir türlü varlığını sürdürecek. Dünyanın her yerinde varlığını sürdürecek. Onun için sakın ha matbuat ölüyor, yazılı basın ölüyor gibi bir duygu içerisinde olmayın. Yazılı basının işi zorlaşarak, niteliğini daha fazla artırmak zorunda kalarak bundan sonra varlık mücadelesini sürdürecek.” diyen Kurtulmuş, basının ve medyanın kullandığı haber dili ve Türkçe kullanımına dair de açıklamalarda bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

unnamed-3

Mercure Hotel Topkapı’da gerçekleşen törende BİK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Ertem, son 15 yılda BİK’in hem gazetecilere hem gazete sahiplerine hem de gazeteci cemiyetlerine iyileştirici birçok adımı olduğunun altını çizerek,  Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programına dair  “İlk olacak ama inşallah yerleştirme noktasında başarılı sonuçlar alabilirsek bunun devamını da yapmak niyetindeyiz.  Çünkü sektörde işsizlik oranı ifade edildiği şekliyle yüksek.” ifadelerini kullandı.

İletişim fakültesi mezunlarının sektörde istihdam edilmelerine yönelik kolaylıklar sağlandı”

Ertem, sözlerine “Şube sayımız 12 idi bugün 41’e ulaştı. Bu şu anlama geliyor; bizim şubeleşmediğimiz yerlerde gazeteler valilikleri sorumlu tutarlar. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl büyükşehir yasası ile birlikte büyükşehir sınırlarının genişlemesi ile birlikte ilçe gazeteleri de Basın İlan Kurumu’nun sorumluluk alanına girmiş oldu. Böylece bizim denetimimiz altında olan ve kamu ilanlarının tevzi noktasında muhatabımız olan gazete sayıları da arttı. Bu tabi ki bir avantaj sağlıyor. Hem elde ettikleri gelirler anlamında bir avantaj sağlıyor hem de denetlenebilir olması anlamında önemli bir mekanizma.” şeklinde devam etti.

Eğitime katılanlar açısından sevindirici sayılabilecek bir kararı da hatırlatan Dr. Adnan Ertem; “İletişim fakültesi mezunlarının sektörde istihdam edilmelerine yönelik kolaylıklar sağlandı. Bu yaptığımız alt mevzuat düzenlemeleri ile bu kolaylıklar gerçekleştirildi. Aynı şekilde daha önce sadece birkaç derneğin Basın İlan Kurumu gelir fazlasından istifade edilebildiği durumdan, şu anda bütün Türkiye’deki gazeteci cemiyetlerinin istifade edebileceği bir alt mevzuat düzenlemesi gerçekleştirildi.” dedi.

unnamed-2

Basınımızın yapısal sorunlarının çözüme kavuşturulması zorunluluktur

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, güçlü ve gelişmiş bir yerli basının destek ve himaye görmesinin ciddi devlet olmanın bir icabı olduğuna vurgu yaparak “Tek başına resmi ilan gelirlerinin yazılı basın sektörünün kalkınması ve dönüşümünü gerçekleştirmek için yeterli olmadığını, bunun için tüm ekonomik ve ticari sektörlerin kalkınması ve gelişmesi için geçerli olan politika ve uygulamaların yazılı basınımız için de gündeme getirilerek yazılı basınımızın yapısal sorunlarının ele alınıp çözüme kavuşturulması kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Bu sorunlar istihdamdır, piyasa şartları altında rakiplerle rekabet edebilme gücüdür, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve başta gazete satışları ve reklam olmak üzere gazete ürünlerinin, ülkenin en ücra köşesine kadar pazar alt yapısının oluşturularak kazanç yollarının işler hale getirilmesidir.” dedi.

BİK ve İŞKUR işbirliğiyle açılan Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi’nin katılımcıların habercilik konusunda becerilerinin geliştirilmesi ve yetkinliklerinin arttırılması ile birlikte sektörde istihdamı da hedeflediğini aktaran Karaca sözlerini şöyle tamamladı: “Projenin büyüyerek devam etmesi, nitelikli iş gücü istihdamına yönelik olarak sürdürülmesinin önemli olduğuna inanmaktayız. Bu amaçla İŞKUR, KOSGEB, Kalkınma Ajansları, Üniversiteler vb. kurumlarla işbirliklerine devam edilmektedir. Tüm bu konu ve hususlarda Hükümetimizin destek ve himayelerini bugün burada olduğu gibi yanımızda ve yakınımızda görmek bizlere güç katacaktır.

İŞKUR İstanbul Müdürü Muammer Coşkun ise işsizliğin ekonomik ve sosyal anlamda önemli bir sorun olduğunun altını çizerek “İşsizliğin azaltılması gerek. Genç ve dinamik bir işgücüne sahibiz ancak gençler arasındaki işsizlik oranımız %17.  İşgücümüzün istihdam edilebilirliğini artırmak ve küresel rekabet koşulları içinde işletmelerimizin varlığını devam ettirebilmeleri için bugün burada BİK’le yapmış olduğumuz gibi meslek eğitim projeleri yapıyoruz. Bu projelerden 50 tane gencimiz yararlandı. Bu projenin gerçekleşmesine katkı sunan BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’ya teşekkür ediyorum.” dedi.

unnamed-4

Basın İlan Kurumu’nun basının nitelikli personel istihdamına yönelik olarak gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi kapsamında 50 öğrenci sertifika almaya hak kazandı. Proje hakkında bir sunum yapan BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa CanbeyTÜİK tarafından her yıl yayınlanan İşgücü Araştırma Raporu’nun 2016 yılı sonuçlarına göre gazetecilik ve enformasyon sektörü, %62,9 ile istihdam oranının en düşük gerçekleştiği üçüncü sektör. Sektördeki işsizlik oranı ise %15,9.  Ülkemizdeki 70 iletişim fakültesine her yıl 15 bin öğrenci kaydolurken, 5 bin öğrenci de mezun olmaktadır. Buradan hareketle istihdama yönelik projeler gerçekleştirip, bu projeleri uygulamaya yönelik kararlar aldık. Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi bu amaçla ortaya çıktı ve işte bugün altı hafta boyunca 15 farklı alanda eğitim alarak mezun olan gazeteci adaylarımıza sertifikalarını veriyoruz. İlerleyen dönemlerde basınımızı destekleyen yeni projelerle karşınızda olmayı umuyoruz.” şeklinde konuştu.

unnamed-1

Tüm bu uygulamaların basın sektörünün gelişimi için atılan adımlar olduğunun vurgulandığı konuşmalardan sonra mezun olan 50 öğrenciye sertifikaları verildi. Toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle tören sonlandı.

 

https://www.youtube.com/watch?v=bBZ_mXF1Ncw

Bu gönderiyi paylaş