Manisa’da “Yerel Medyada Reklamcılığın Geliştirilmesi ve Dijitalleşme Eğitimi” Sertifika Töreni Düzenlendi

Manisa’da “Yerel Medyada Reklamcılığın Geliştirilmesi ve Dijitalleşme Eğitimi” Sertifika Töreni Düzenlendi

Basın İlan Kurumu ve Manisa Yunusemre Belediye Başkanlığı iş birliği ile organize edilen “Yerel Medyada Reklamcılığın Geliştirilmesi ve Dijitalleşme” eğitimi düzenlenen sertifika töreni ile sonra erdi.

Eklenme: 8 Şubat 2022 - 21:27

Düzenlenen törene Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nagihan Eroğlu, BİK İnsan Kaynakları Müdürü Engin Öztürk, BİK Manisa Şube Müdürü İdris Cirit, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, Manisa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Turgay Duyar, Yunusemre Belediyesi Basın ve Yayın Müdürü Musa Dirik ve basın mensupları katıldı.

İki gün süren eğitime Manisa’da resmi ilan ve reklam hakkını haiz gazetelerin temsilcileri katıldı. Dijitalleşme ve yeni medyada reklamcılık konularının analiz edildiği interaktif eğitimleri BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik ve İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel verdi.

Yaşar KaradenizManisa Valisi

Vali Karadeniz: Basınımızı güçlü ve ayakta tutmak zorundayız

Sertifika törenine katılan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz eğitim programının basının yaşadığı sorunlara yönelik çözümler sunması noktasında verimli geçtiğini ifade ederek “Bizim ülke olarak bir idealimiz var; dünyada en güçlü ülkelerden birisi olmak. Bunun için önce güçlü bir ekonomimiz, güçlü bir devlet yapımız, güçlü bir demokrasimiz ve güçlü bir basınımız olacak. Eğer basınımız yeterince güçlü olmazsa diğer konularda ne kadar güçlü olursak olalım biz sesimizi dünyaya yeterince duyuramayız, gücümüzü dünyaya yeterince hissettiremeyiz.  Onun için mutlaka ve mutlaka basınımızı güçlü ve ayakta tutmak zorundayız” dedi.

Vali Karadeniz, “İnternet medyası basının bir rakibi olarak da görülebilir. Fakat bunun sunulan yeni bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Üstelik bu mecra öyle bir mecra ki yerel basın olarak yapacağınız haberlerle, yazacağınız makalelerle ve basın organı olarak yapacağınız yayınlarla sadece yerelde değil ulusalda hatta dünyada da ses getirebilirsiniz. Oralardan gelir elde edebilirsiniz. Ben inanıyorum ki bu seminerde sizlere bunun nasıl yapılacağı ile ilgili ülkemizden ve dünyadan güzel örnekler anlatılmıştır. Ama bu anlatılan bilgiler burada kalmamalı ve uygulanmalı ki bizler her konuda olduğu gibi basında ve iletişimde de güçlü bir ülke haline gelelim” diyerek konuşmasını tamamladı.

Dr.Mehmet ÇerçiYunusemre Belediye Başkanı (sol)

Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi, düzenlenen organizasyonda yaptıkları işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Yerel basın demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarındandır. Yerel basınımız ile iletişimimiz çok iyi.  Çeşitli etkinlikler vasıtasıyla bir araya geliyoruz. Bugün de Basın İlan Kurumu ile birlikte çok önemli bir eğitim programını nihayete erdirdik. Gerekli faydayı sağlayarak içeriğinden azami seviyede yararlanılacağına inanıyorum. Yerel basınımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.” diyerek katılımcılara teşekkür etti.

Rıdvan DuranBasın İlan Kurumu Genel Müdürü

Duran: Son yıllarda gazetelerimizle çok önemli mesafeler aldık

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, kurumsallaşma başta olmak üzere, basının dijital dönüşümü için ellerinden gelen bütün desteği verdiklerine değinerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Son yıllarda düzenlediğimiz eğitimler, istişare toplantıları ile gazetelerimizle çok önemli mesafeler aldık. Adresi, telefonu hatta yetkilisi bile olmayan kurumlardan, bugün internet gazeteciliğinin inceliklerini tartıştığımız kurumlara dönüşen gazetelerimiz adına gurur duyuyorum. Birbirinden kıymetli, alanlarında uzman isimlerden iki gün boyunca aldığınız eğitimlerle birlikte hem bilgilerinizi tazelediğinizi hem de sektörel gelişmeleri kendi yayın organlarınıza entegre etme şansı bulduğunuza inanıyorum. El ele vererek 200 yıllık geçmişi,  ilkeleri, tecrübesi olan gazeteciliği, dijital dünyaya taşımalı, dijital dünyanın sunduğu fırsatları yakalamalıyız.

Sadece kamu yararı gözetilerek yapılan haberlerle sınırlı bir iş değil gazetecilik. Çok katmanlı, sorumluluğu büyük bir meslek. Gazetecilerin sorunlarını dinlemek, çözümler üretmek üzere gerek online gerek yüz yüze eğitim programlarımıza katıldığınız için teşekkür ederim. Bilmenizi isterim ki basın sektörünün kalkınması, büyümesi, gelişmesi yolundaki desteklerimiz hep devam edecek.

Programları düzenlerken bizlere katkı sunan valiliklerimize, belediyelerimize, KOSGEB’e, İŞKUR’a, Kalkınma Ajanslarına ve elbette ki gazetelerimize de ayrıca teşekkürü borç bilirim.”

BİK Manisa Şube Müdürü İdris Cirit, Kurum olarak yerel basınının gelişimi için çalıştıklarını, internet ve ona bağlı gelişen teknolojilerden etkilenen gazeteciliğin bu süreci en verimli şekilde atlatabilmesi için çalışmalarını devam ettireceklerini belirtti.

Tören toplu çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Sertifika töreninin ardından BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, Yunusemre Belediyesi Kültür Sitesi içerisinde yer alan Osmanlı Müzesi’ni ziyaret etti. Müze ziyaretinin ardından İrfan Meclisi Salonu’nda gazetecilerle bir araya gelerek sohbet etti.

Bu gönderiyi paylaş