Mardin Basını BİK eğitiminde

Mardin Basını BİK eğitiminde

Basın İlan Kurumu (BİK)Mardin İl Müdürlüğü, Dicle Kalkınma Ajansı ile birlikte Mardin yerel basının geliştirilmesi için “Yazılı basında mizampaj ve haber dilinin iyileştirilmesi” eğitimine başladı.

Eklenme: 27 Şubat 2018 - 08:12 / Son Güncelleme: 27 Şubat 2018 - 8:12

İki gün sürecek olan eğitimlerde gazetecilere haber dili, araştırmacı gazetecilik, mizanpaj ve tasarım teknikleri medyada dil kullanımı konu başlıklarında Doçent Doktor Haluk Birsen ve Ahmet Kılıç eğitim verecek.

Proje kapsamında Basın İlan Kurumu (BİK) Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi, açıklamada bulundu.

Dicle Kalkınma Ajansı toplantı salonunda bugün saat 10.00’da gerçekleştirilen eğitime Mardin ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi ‘Öncelikle Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanımız Adnan Ertem ve tüm yönetim kurulu üyelerine ve genel müdürümüz Yakup Karaca’ya proje koordinatörlüğüne ve ev sahipliği yapan Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ’a teşekkür ediyorum. İki gün boyunca sürecek olan bu projemiz neticesinde Mardin basının daha etkili haberler ile yerel ve ulusal basında yer alması, gazete mizampaj ve tasarımları ile en iyiler içinde yer alması için çalışacağız. Alaylı ve mektepli basın mensuplarının daha aktif yeni dijital çağa ayak uydura bilmesi için bu eğitimlerin faydalı olacağına inanıyorum. Amacımız kısa vadede yerel basında haber dilinin iyileştirilmesi, yerel basının dijital ortamda da güçlü olması, nitelikli haber yazma, okur sayısının arttırılması, sosyal medyada yer alması, yerel basının dijital gazeteciliğe geçişine zemin hazırlanma , uzun vadede gazete işletmelerinin gelirini arttırma, bölgesel tanıtıma katkı sağlama, bölgenin kalkınmasına katkı sağlama, kurumsal imajın arttırılması konu başlıkları hedefleniyor” diye konuştu.

Basın İlan Kurumu Proje Koordinatörü Cenk Koray Doğan yazılı basının gün geçtikçe internet haberciliği karşında etkisinin azaldığını ifade ederek bunun gelişmesi için eğitimlerin ve yeniliklerin okuyucu arttırma konusunda etkili olacağını  ve gazetelerin reklam gelirlerinin arttırılması gerektiğini kaydetti.

Bu gönderiyi paylaş