Mardin’de yapılan ‘Kurumsal İletişim’ semineri sona erdi

Mardin’de yapılan ‘Kurumsal İletişim’ semineri sona erdi

Mardin’de dört gündür devam eden Basın İlan Kurumu ile Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA)’nın ortaklaşa yürüttüğü “Kamu Kurumlarında Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüklerinde Çalışan Personelin Kurumsal İletişim Uygulamaları ve Yönetimi” eğitimi projesi tamamlandı.

Eklenme: 7 Nisan 2018 - 06:26

Dicle Kalkınma Ajansı’nın Mardin’deki konferans salonunda düzenlenen “Kamu Kurumlarında Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüklerinde Çalışan Personelin Kurumsal İletişim Uygulamaları ve Yönetimi Projesi”ne Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde yer alan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanlar katıldı. 4 günlük eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan sertifika töreninde, Basın İlan Kurumu tanıtım film izlendikten sonra Genel Müdür Yakup Karaca bir konuşma yaptı ve özetle şunları söyledi:

“Aslında yaptığımız bir aracılık hizmeti… Kamu kurumlarımızın resmi ilan olarak adlandırılan duyurularının hakkaniyet ölçüsünde gazete ve dergilerde yayınlanmasını sağlıyoruz. Yaptığımız işin geçmişi, Osmanlı dönemine kadar uzanıyor. Ama Kurumumuzun kuruluş tarihi 1961 ve biz bu tarihi milat olarak alıyoruz.

İletişim konusunda kurumları çok müşkül durumda bırakan teknolojik gelişmeler var. Bunların kullanımı önemli, bürokratik geleneklerimiz, göreneklerimiz, bunların bir arada yaşatılması da önemli… Bir iki günlük eğitim programıyla sorunun çözülmeyeceğini biliyoruz. Ama bunları bir başlangıç olarak görmek gerekiyor.

Yaptığımız programın devamlılığını sağlamak üzere bir yazılım geliştirmeyi düşünüyoruz. Bu yazılım çok geniş bir veri tabanına sahip olacak, veri tabanında Osmanlı dönemi dâhil olmak üzere bütün bürokratik geleneklerimizi burada paylaşacağız. Bu konuda çeşitli müracaatlarımız var, şayet finansman desteği sağlarsak bu projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz.

Bizler Türkiye Cumhuriyeti olarak yaşı genç bir ülke gibi görünüyoruz ama biz Cumhuriyetle birlikte 20’ye yakın devletin kurucusu bir milletiz. O sebeple geçmişle ilişkimiz daima canlı ve derin olmak zorunda ki, köklerimizin ne kadar derine gittiğinin farkında olalım.

Eğer değerlerimizin farkında olmazsak en ufak bir rüzgârda sarsılma riski ile karşı karşıya kalırız. Hem bürokratik anlamda hem de diğer konularda geçmişimizi eşelediğimizde diğer ülkelerden geri kalmayacak zenginlikte ve çeşitlilikte kültürel birikimimizin olduğu gayet açık.”

Karaca’nın katılımcılara teşekkür etmesinden sonra, eğitime katılanların sertifikaları, AK Parti Mardin Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı, Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Mardin Vali Yardımcısı Mesut Uslu, Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katıldığı törenle verilirken, Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi de tüm katılımcılara Mardin telkârisinden hazırlanmış ay yıldızlı rozet ve daha yeşil bir Mardin için çam fidanları hediye etti.

Bu gönderiyi paylaş