Mevlüt Eren Yeni Nesil Gazeteci adaylarını Veri Haberciliği konusunda bilgilendirdi

Mevlüt Eren Yeni Nesil Gazeteci adaylarını Veri Haberciliği konusunda bilgilendirdi

Basın İlan Kurumu’nun (BİK), İŞKUR işbirliği ile başlattığı İstanbul’daki ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nda, Veri Haberciliği konusunun eğitimini AA Grafik Editörü Mevlüt Eren verdi.

Eklenme: 9 Mayıs 2018 - 13:46 / Son Güncelleme: 9 Mayıs 2018 - 13:46

BİK Genel Müdürlük binasında devam eden eğitimde Veri Haberciliği hakkında Yeni Nesil Gazeteci adaylarına bilgi veren Mevlüt Eren, “Veri gazeteciliğinde veriyi almak çok önemlidir. Gazetecilere düşen bu veriyi hedef kitlesine aktarabilmektir. Veri ile gazetecilik yapmak büyük bir çalışma disiplini gerektiren bir iştir” dedi.

Eren sözlerine “Veride hedef kitlenin görmesini istediği en çarpıcı tarafları seçip, görsel şekilde metni sunmak gerekir. Bunlar verinin temizlenme şeklidir”diyerek devam etti.

Grafik editörlüğünde tasarım görsellerinin hazırlanması konusundan bahseden Eren, tasarım aşamasında içerikten, estetiğe olması gereken kriterler konusunda katılımcılara bilgi verdi.

“Hedef kitlenin haberi anlayabilmesi için grafik önemlidir”

Mevlüt Eren “Grafikler, hedef kitlenin haberi anlayabilmesi için önemlidir. Okuyucular anlatılan haberi bilmeyebilir. İnfografikler bize haberi anlayabilmemiz açısından yardımcı olur” diyerek okuyucularda düşünsel fikir geliştirebilmenin önemine vurgu yaptı.

Eren, AA’nın infografik yayın formatlarından, grafikler üzerindeki haber bilgilerinden ve Aİ, EPS, PDF, JPG formatında RGB renk uzayı programlarından da bahsederek “Tasarım programı kullanmayı öğrenmelisiniz. Sahaya çıktığınızda sizin işinize çok yarayacak. Saha da gideremediğiniz eksikliği tasarım programı ile giderebilirsiniz” diyerek katılımcılara mesleki tavsiyelerde bulundu.

 

 

Bu gönderiyi paylaş