Müge Anlı Yeni Nesil Gazetecilerle buluştu

Müge Anlı Yeni Nesil Gazetecilerle buluştu

Basın İlan Kurumunun, düzenlediği Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına tecrübeli televizyon programcısı Müge Anlı konuk oldu.

Eklenme: 28 Aralık 2018 - 13:28

ATV’de yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programını 12 yıldır yapan Müge Anlı, yeni nesil gazeteci adaylarının sorularını cevaplayarak gazetecilik tecrübelerini paylaştı. Basın İlan Kurumu Genel Müdürlük binasında gerçekleşen söyleşide Anlı, Marmara İletişim Fakültesinde okuduğu yıllarda başlayan meslek hayatındaki dönüm noktalarını, magazin haberciliğinden toplumsal meseleleri işleyen programına kadar geçen kariyer yolculuğunu anlattı.

“Çok çalıştığım için benden vazgeçmediler”

Daha öğrenci iken Kanal 6 televizyonunda staja başladığını, orada yayınlanan bir yarışma programında yarışmacı koordinatörlüğü yaptığını ve çok kısa bir süre sonra ise yönetmen olarak işe devam ettiğini aktaran Müge Anlı “Meslek hayatım boyunca çok farklı bölümlerde çalışma olanağı buldum. Montajı da, seslendirmeyi de, metin yazmayı da, dergi mizanpajını da, kamera kullanımını da bilirim. Bunları bilmek iyi iş yapan insanlarla çalışmamı sağladı. Siz iyi iş yaptığınızda önünüze konulan işler de iyi olur. Çok çalıştığım için bugüne kadar çalıştıklarım benden vazgeçmediler” dedi.

“Ben öncelikle insanım”

Müge Anlı ile Tatlı Sert programındaki performansı nedeniyle “Türkiye’nin en güvenilen isimleri” listesinde sürekli yer bulan fenomen televizyoncu “Gazetecilik ilkelerine uygun bir programcılık yapmaya çalışıyorum. Reyting kaygısı gütmüyorum. Çünkü, ben öncelikle insanım.” açıklamalarında bulundu.

Anlı, iletişim fakültesinden mezun olduktan sonra, hukuk alanında yüksek lisans yaptığını, şimdilerde sosyoloji okuduğunu ve ileride National Geographic Channel’da yayınlanan Cosmos adlı programa benzer bir program yapmak istediği için fizik okuyarak eğitim hayatını devam ettirmek istediğini belirtti.

Müge Anlı, web üzerinde bir ağ oluşturarak kayıp insanların (özellikle evlatlık verilmiş ve sonrasında aile bağları kopmuş insanlar) bulunmasına yönelik bir çalışma yaptıklarını, bir gün TV programı sona erse bile insanların bu ağ üzerinden bulunmasının mümkün olmasını umduğunu söyledi.

“Haber yaparken vicdanınızın sesini dinleyin”

Sorulan tüm soruları içtenlikle cevaplayan Anlı yeni nesil gazetecilere şu tavsiyelerde bulunarak söyleşisini sonlandırdı: “Benim yaptığım tarzdaki programları izleyin. Haber yaparken mutlaka ama mutlaka vicdanınızın sesini dinleyin. Ne yaparsanız yapın önce insan olduğunuzu unutmayın. Başarılı olun ve mutlu olmanın yollarını bulun. İleride yapacağınız haberler insanlara umut verici olsun, ülkeyi bir yerlere taşısın.”

Bu gönderiyi paylaş