Nuh Albayrak, Yeni Nesil Gazeteci adaylarına tecrübelerini aktardı

Nuh Albayrak, Yeni Nesil Gazeteci adaylarına tecrübelerini aktardı

Basın İlan Kurumu’nun İstanbul’da (BİK) düzenlediği ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nda, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak genç gazeteci adaylarıyla gazetecilik mesleğinin inceliklerini paylaştı.

Eklenme: 18 Nisan 2018 - 15:14 / Son Güncelleme: 18 Nisan 2018 - 15:14

Basın İlan Kurumu’nun, İŞKUR işbirliği ile başlattığı eğitim programı üçüncü haftasında, basın sektörünün profesyonel isimleri tecrübelerini aktarmaya devam ediyor. Usta gazeteci Nuh Albayrak bu kapsamda “Röportaj Teknikleri” konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Daha lise yıllarındayken gazetecilik mesleğiyle tanışmasını “Liseler arası yarışmada dereceye girmiştim ve o dönemde yazılarım Seydişehir Postası gazetesinde yayımlanıyordu” sözleriyle ifade eden Nuh Albayrak, o dönem yazdıklarının çok önemli olmadığını ancak gazeteciliğin kendisinde bıraktığı tesirin çok kıymetli hale geldiğini sözlerine ekledi ve gazetecilik mesleğinin çok onurlu, şerefli bir meslek olduğunu söyledi.

Ülkemizde 66 iletişim fakültesinin her yıl yüzlerce gazeteci adayını mezun ettiğini söyleyen Albayrak, bu gerçeklikten hareketle, meslekte devam etmek isteyen mezunların standartların üzerine çıkması gerektiğini vurguladı.

“Gazetecilik bir yaşam biçimidir”

Albayrak, “Gazetecilik, meslekten ziyade bir hayat tarzı, bir yaşam biçimidir. Her meslekte olduğu gibi gazetecilikte de mesleki zorluklar vardır. Ayrıca gazetecilikte sorumluluk bilinci çok önemlidir” diyerek eğitime katılan yeni nesil gazeteci adaylarına tavsiyelerde bulundu.

Günümüzde bireysel olarak herhangi bir bilgi ya da belgeye ulaşmanın eskiye nazaran çok kolay olduğunu, teknolojinin hızla değiştiğini, buna ayak uydurmanın gerekliliğini vurgulayan Albayrak, aynı zamanda gelişen teknolojinin bireysel gelişime katkısının yadsınamayacağını da sözlerine ekledi.

Bu gönderiyi paylaş