Resmi ilanlar gazetelerin mobil uygulamalarıyla da artık cepte

Resmi ilanlar gazetelerin mobil uygulamalarıyla da artık cepte

Basın İlan Kurumu aracılığıyla yayınlatılan resmi ilanların yeni medya ile uyumlu hale getirilmesi sürecinde bir adım daha atıldı. İlanlar, gazetelerin internet siteleri ve mobil uygulamalarında açılan ilan penceresiyle kamuoyuna daha çok ulaşılır hale gelmeye başladı.

Eklenme: 9 Mayıs 2017 - 15:23 / Son Güncelleme: 9 Mayıs 2017 - 15:23

Bursa’daki gazetelerin tamamı mobil uygulamalarında dijital ilan panosu oluşturarak, basılı nüshalarında çıkan resmi ilanların cep telefonlarından da erişilip okunmasını sağladı.

Basın İlan Kurumu teknolojideki gelişmeleri yakından takip ederek, resmi ilanları bütün mecralarda görünür kılmak için yürüttüğü çalışmalarda yeni bir aşamayı daha geride bıraktı. Toplumun habere ulaşma alışkanlıklarına göre teknolojik altyapısını yenileyen Basın İlan Kurumu resmi ilanların gazetelerin internet siteleri üzerinden halka ulaştırılmasını sağlamasının ardından yeni bir adım daha atarak, mobil uygulamalardan da resmi ilanların okunmasını sağladı. Böylece Kurum aracılığıyla gazetelere sevk edilen resmi ilanlar, basılı nüshaların yanında gazetelere ait masa üstü bilgisayarlar aracılığıyla takip edilen haber sitelerinde ve mobil haber uygulamalarıyla da akıllı telefonlar ve tabletlerden görüntülenmesine imkan sağladı.

Sistemin işleyişi ile ilgili bilgi veren Basın İlan Kurumu yetkilileri, bir süredir gazetelere sevk edilen resmi ilanların basılı nüshada yayımlandıktan sonra, yine aynı gazeteye ait internet sitesinde oluşturulan dijital pano aracılığıyla da yayımlandığını hatırlatarak, gelinen noktada gazetelerin mobil uygulamalarına da dijital panoların uluşturulmasına imkân tanındığını kaydetti. Gazetelere ait internet sitelerinin mobil versiyonuyla da bütünleşen dijital pano sayesinde yayınlanmasına aracılık edilen resmi ilanların çok daha geniş halk kitlelerine ulaştırıldığını ifade eden yetkililer, bu sayede resmi ilanın yayınlatılmasından beklenen kamu menfaatinin de maksimum seviyeye çıkarıldığına işaret etti. Özellikle ihale ilanlarının yanı sıra İcra Müdürlükleri ve Sulh Hukuk Mahkemeleri Satış Memurluklarının menkul ya da gayrimenkul satış ilanlarının daha fazla takipçiye ulaşmasıyla rekabete olumlu katkı yapıldığı belirtildi.

Gazetelere ait mecralarda çıkan her türlü resmi ilanlar aynı zamanda Basın İlan Kurumu’na ait www.ilan.gov.tr adresinden ve cep uygulamasından da halka ulaştırılıyor.

Bu gönderiyi paylaş