Resmi ilanlarda dijital dönem hazırlıklarına BTK’dan destek

Resmi ilanlarda dijital dönem hazırlıklarına BTK’dan destek

Basın İlan Kurumu (BİK), Yazılı Basında Dijital Dönüşümün Sağlanması Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile bilgi paylaşımında bulundu.

Eklenme: 12 Şubat 2018 - 08:14 / Son Güncelleme: 12 Şubat 2018 - 8:14

BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam ve beraberindeki heyet, BTK İnternet Dairesi Başkanı Dr. Mustafa Küçükali’yi ziyaret etti.

Ankara’da gerçekleşen ziyarette Çam, internet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte yeni medya kavramının ve mecrasının ortaya çıktığına işaret ederek, her geçen gün etkisini artırarak büyüyen bu alana uzak kalmalarının mümkün olmadığını belirtti.

Kamuya ait ilan ve reklamların 57 yıldır objektif bir şekilde yazılı basına dağıtımının sağlandığını; bu yolla hem kamu kaynaklarının verimli kullanıldığını hem de yazılı basın sektörünün desteklendiğini aktaran Çam, “BİK olarak kamu adına resmi ilan ve reklamları dağıtırken ilk önceliğimiz ve amacımız yayımlanacak içeriğin daha çok kişiye ulaşması. Bu nedenle günümüzün yükselen mecrası dijital medyanın sunduğu fırsatlardan yararlanmak istedik. Nitekim 2012 yılından itibaren harekete geçerek yazılı basınımız ile dijital medyayı buluşturarak dönüşümü gerçekleştirecek projeleri ürettik” dedi.

Yazılı basın sektörü temsilcilerinin sürece dahil edilerek görüşlerinin alındığını ifade eden Çam, çalışmaların belli bir aşamaya gelmesinin ardından resmi ve özel paydaşlarla da istişarelere başlandığını söyledi.

İlanların dijital ortamda dağıtılması ile ölçümlenmesinin çalışmanın en önemli konusu olduğuna değinen Çam, BTK’nın desteğini beklediklerini kaydetti.
BTK İnternet Dairesi Başkanı Dr. Mustafa Küçükali ise, yürütülen çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek, her zaman işbirliğine hazır olduklarını, ilk etapta hukukçulardan ve teknik personelden oluşan bir çalışma grubunun kurulabileceğini söyledi.

Ziyaretin sonunda Küçükali’ye BİK yayınlarından 15 Temmuz ve Manşetler isimli eseri hediye eden Çam’a, İlan Hizmetleri Müdürlüğü Şefi Yunus Emre Uzel ile Bilgi İşlem Müdürlüğü Şefi Zafer Bozak eşlik etti.

Bu gönderiyi paylaş