Vali Şahin “Yeni Nesil Gazeteci” adaylarına hitap etti

Vali Şahin “Yeni Nesil Gazeteci” adaylarına hitap etti

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İŞKUR işbirliği ile İstanbul’da “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı”nın uygulandığı Basın İlan Kurumunu ziyaret etti.

Eklenme: 26 Nisan 2018 - 16:53 / Son Güncelleme: 26 Nisan 2018 - 16:53

BİK tarafından İstanbul’da bu yıl ikincisi düzenlenen ve yeni nesil gazeteci adaylarına, 90 saatlik bir eğitim sonunda İstanbul’daki basın-yayın kuruluşlarında istihdam fırsatı sunan program dolayısıyla Basın İlan Kurumunu ziyaret eden İstanbul Valisi Vasip Şahin’i, Genel Müdür Yardımcıları Cem Elçin ve Dr. Mustafa Canbey karşıladı.

Vali Şahin eğitim hakkında bilgi aldıktan sonra yeni nesil gazetecilerin eğitim gördüğü sınıfta gençlerle bir araya geldi ve özetle şunları söyledi: “Sizin kaynak olarak beslendiğiniz kesim belki biziz ama bizim de çoğu zaman bilgi kaynaklarımız siz gazetecilersiniz. Sizin dile getirdiğiniz, kamuoyu önüne sunduğunuz sorunlar, eksiklikler, eleştiriler idarenin ve siyasetin yönlenmesine, önünün zaman zaman açılmasına, bazen hoşa gitmese bile bir takım uygulamalardan vazgeçilmesine vesile oluyor. Bazı zamanlar bu iki grup çatışır da. Bu çatışma belli bir dozajda olduğu müddetçe ülkenin, toplumun faydasına olacaktır. O dozaj kaçırıldığı zaman da huzursuzluklar başlayabiliyor. Allah’a şükür bizim medyamız gün geçtikçe daha profesyonel, olgun bir yere oturuyor. Sadece eksik bulma değil doğruyu gösterme adına sürdürülen basın faaliyetlerinden biz çok istifade ediyoruz. Bu profesyonelleşme teknolojik gelişmeleri kullanmayı da beraberinde getiriyor. Bu da uluslararası rakiplerinizle aranızdaki farkı her geçen sene azaltıyor. Kimi zaman ülkemizdeki gazeteciler mesleki olarak diğer ülkelerdeki meslektaşlarının önüne geçebiliyor, daha sağlıklı ve objektif bilgiler verebiliyorlar. Basın yayın aynı zaman da manipülatif de bir alan. Bu da tabii işin riskli yönlerinden biri.”

“Bir gün herkesin tanıdığı gazeteciler olacaksınız”

Yeni nesle böyle fırsatlar sunduğu için Basın İlan Kurumu’na ve İŞKUR’a teşekkür eden Vali Şahin katılımcılara “Aldığınız lisans eğitiminin üzerine bir profesyonel eğitimi daha eklemiş oluyorsunuz. Ümit ederim bir gün Türkiye’nin önde gelen basın-yayın kuruluşlarında görev alacaksınız. Herkesin tanıdığı, bildiği gazeteciler olacaksınız” dedi.

Vali Vasip Şahin, konuşmasının ardından eğitim programı kapsamında röportaj teknikleri dersi almış yeni nesil gazeteci adaylarıyla soru-cevap faslına geçti. Vali Şahin, Atatürk Havalimanı’nın boşaltıldıktan sonra mevcut alanın yeşil alan olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği sorusunu “Elimize henüz resmi bir bilgi veya karar ulaşmış değil. Ama öyle zannediyorum ki Atatürk Havalimanı toplumun talepleri doğrultusunda şekillenecektir. Şehrin, sektörün ve toplumun talepleri arasında bir denge oluşturulacaktır” şeklinde yanıtladı.

Bekçi uygulamasının İstanbul’un tamamına yayılıp yayılmayacağı sorusunu ise “Her ilçenin nüfus yapısına, mahalle sayısına, suç durumuna göre bir orantılama yapıldı ve bekçi dağıtımı buna göre gerçekleşti. Bekçiler mutlaka sokaklarda dolaşacaklar, içeride ya da bürokratik işlerde çalışmayacaklar” diyerek cevaplandırdı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF), EURO 2024 adaylık başvurusu resmi teklif dosyasını UEFA’ya sunması sonrası Valiliğin özellikle trafik ve güvenlik konularında yapacağı çalışmalar hakkında bilgi isteyen genç nesil gazeteci adayını ise “Bu çalışmaların içindeyiz. Biz de komisyondaki paydaşlardan biriyiz. Sonuna kadar destekliyoruz. Güvenlikle ilgili bir takım prosedürler, taahhütler var. Onları da imzalayarak, gönderdik. İstanbul kapasite ve tecrübe olarak bu etkinliğin altından kalkabilecek güçtedir. En az Avrupalılar kadar bu işi iyi yaparız” açıklamasıyla aydınlattı.

Soruları cevapladıktan sonra, Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam programına katılanlarla hatıra fotoğrafı çektiren İstanbul Valisi, katılımcılara başarılar dileyerek BİK Genel Müdürlük binasından ayrıldı.

Bu gönderiyi paylaş