Yakup Karaca, Havadis 2016 Sergisi’ni ziyaret etti

Yakup Karaca, Havadis 2016 Sergisi’ni ziyaret etti

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder ev sahipliğinde İstanbul Maksemi’nde (Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi) ‘Havadis 2016’ sergisini ziyaret etti.

Eklenme: 28 Aralık 2016 - 06:12 / Son Güncelleme: 28 Aralık 2016 - 6:12

BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’ya sergi hakkında bilgi veren Ramazan Minder “İlk kez 2012 yılında açılan Havadis Sergisi bu yıl farklı obje ve görsellerle yeniden 100 yıl geriye giderek dönemin gazete ve dergilerini görme fırsatı sunuyor. Her yıl 5-6 ay boyunca uzmanların titiz çalışmaları sonucu olarak halkla buluşturduğumuz sergide, 1916 yılının basınında yer alan önemli hadiseleri günümüze taşıdık.

Medine Müdafaası, Kût’ül-Amâre Kuşatması, bütün cephelerimiz, komutanlar ve askerlerimize dair haberleri, görselleri ve edinebildiğimiz özel eşyaları sergilerken, ziyaretçilere bir dönemi görme şansı sunmak istedik. 2023 yılına kadar devam ettirmeyi planladığımız Havadis Sergisi sonucunda büyük bir külliyat oluşturmak istiyoruz. Bu anlamda ilgili kurumlarla her türlü ortak çalışmaya hazırız.” dedi.

Sergiyi gezerken bilgi alan Yakup Karaca ise  “Çok etkileyici, iyi çalışılmış bir proje olan Havadis Sergisi’ni hazırlayan, emek veren herkese teşekkür ederim. Bundan sonraki sergilerde Basın İlan Kurumu olarak daha anlamlı katkılarda bulunmak isteriz. İBB Atatürk Kitaplığı’nın arşivlerinin oldukça zengin olduğunu biliyorum ve bunun iki Kurum arasında ortak çalışmalar için zemin teşkil etmesini arzu ediyorum. Geçmişle bağımızı koparmadan, yeni teknolojiler ışığında projeler geliştirmeliyiz. Bu sergi, ümit ederim bize bu fırsatı verecektir.” açıklamalarında bulundu.

Koordinatörlüğünü yazar İsmail Bilgin’in yaptığı sergi, 31 Ocak 2017 tarihine kadar, İstanbul Maksemi’nde ziyarete açık olacak.

Haber ve fotoğraflar: Arzu Cihangir

Bu gönderiyi paylaş