‘Yaşayan Basın’ Erkan Tan’ı ağırladı

‘Yaşayan Basın’ Erkan Tan’ı ağırladı

Basın İlan Kurumu (BİK) ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesinin birlikte organize ettiği, “Yaşayan Basın” programına bu ay “Televizyon Gazeteciliği” konu başlığıyla A Haber ‘Sabah Ajansı’ program sunucusu Erkan Tan konuk oldu.

Eklenme: 26 Ocak 2017 - 07:27 / Son Güncelleme: 26 Ocak 2017 - 7:27

Haber Merkezi-Mehtap UĞUR (bik.gov.tr)-  Basın İlan Kurumu (BİK) ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesinin birlikte organize ettiği, Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler programı kapsamında gerçekleştirilen “Yaşayan Basın” etkinliğimize bu ay A Haber ‘Sabah Ajansı’ program sunucusu Erkan Tan konuk oldu. Katılımın oldukça yoğun olduğu söyleşi, Genel Müdür Yardımcımız Mustafa Canbey’in, “Sadece televizyon gazeteciliğini değil, gündemi de yakından takip eden birisi Erkan Bey.  Erkan Tan’ın kendine özgü bir ekolü var. İlginç bir dili var. İronik yorumları var. Bunların hepsini kendisinden dinleyeceğiz. Türkiye siyasetini de konuşacağız.” Takdim sözleriyle başladı.

“Gazetecilik, meraklı, cüretkâr ve cesur insanların işidir. Siz böyle değilseniz bir şekilde sektöre girersiniz ama sizi gelen geçer. Televizyon gazeteciliği, Türkiye’de, gerçekte bir meslek değil, bir iş. Gazetecilikte bir meslek mi onu da bilemiyorum.” diyen Tan’ın öne çıkan diğer değerlendirmeleri de şöyle;

“Bir gazeteyi satın almak ona verilebilecek en büyük destektir”

Türkiye’de gazete, dergi ve kitap satın almamasını eleştiren Tan, “Milliyetçi ve muhafazakârlar gazete almayı bir iş olarak görmüyorlar. Bir kitap almayı iş olarak görmüyorlar. Burada da aynı sorun var. Bir gazeteyi satın almak ona verilebilecek en büyük destektir. Bu o gazeteye milyon dolarlık reklam vermek kadar önemlidir. Sizin gibi inanan, yaşayan insanların sesinin daha çok çıkmasını, daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Kitap için de aynısı geçerlidir. Bunu hayatınızın merkezine koymalısınız. Gazete, kitap satın almak senin yaşam biçiminin, ideolojinin var olması demektir.” ifadelerini kullandı.

“Radyolar, televizyonlar, gazeteler sadece yayın organı değildir”

“Medya sektörünün Yahudiler için iman meselesi kadar önemli olduğuna dikkati çeken Tan, yahudilerin büyük medya kuruluşlarının ya sahibi ya da medya şirketlerinin ortakları olduğunu aktardı. Tan sözlerinin devamında şunları dile getirdi, “Medya sadece bir yayın organı değildir aynı zamanda tank, helikopter gibi birer savaş aygıtıdır. Asla sadece bir yayın organı gibi görmemeliyiz, birer savaş aleti olduğunu çok açık bilmeliyiz. Tank gibi,  top gibi, tüfek gibi. Bu da bir masal değil. Onların silahlarıyla silahlanmalıyız. Bu nasıl olacak? Biz yapacağız siz de satın alacaksınız. Satın almak müthiş bir eylemdir. Kitap, gazete ve dergi satın alacaksınız” diyen Tan, konuşmalarının devamında 15 Temmuz Darbe Girişimi ve referandum süreci hakkındaki değerlendirmelerini de aktardı.

Soru alışverişlerinin ardından çekilen hatıra fotoğraflarının ardından program sona erdi.

Erkan Tan kimdir ?

6 Ağustos 1967 doğumlu, Şırnak kökenli olan babası bürokrat Hikmet Tan’ın oğlu Erkan Tan’ın, babasının mesleği nedeniyle çocukluğu birçok şehirde geçmiş ilkokula Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde başlamış, Erzurum’un Tekman ilçesinde devam etmiş, İzmir’in Foça ilçesinde bitirmiştir. Ortaokulun birinci ve ikinci sınıflarını İzmir Foça Midilli Ortaokulu’nda okuduktan sonra Tokat’ta bulunan Erbaa Ortaokulu’ndan mezun oldu. 1980 yılında yatılı öğrenci olarak İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde eğitimine devam etti ve 1984 yılında mezun oldu. 1984 yılında ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimine başladı ve 1988 yılında mezun oldu. Sonraki yıl (1989) TRT’nin açmış olduğu spikerlik sınavını kazandı ve Eylül 1989’Da TRT Ankara televizyonunda çalışma hayatına başladı.

Kariyeri

1999 yılına kadar TRT kanallarında değişik programlarda görev aldı. Uzun süre Mehpare Çelik ile birlikte hafta içi yayınlanan Gün Başlıyor programını sundu. 22 Şubat 1999’da TV8’de Erkan Tan ile Başkent’ten programını sunmaya başladı. Yine günümüze dek Ramazan ayı boyunca yayınlanan Erkan Tan ile Sultanahmet’ten programını sundu. Bir ara Erkan Tan Aranızda programını sundu. Haftada bir, geceleri yayınlanan Konuşabilir miyiz? adlı talk show programını sundu. 2015 yılından itibaren A Haber kanalında Sabah Ajansı programını sunmaktadır.

Televizyon Programları

Gün Başlıyor

Erkan Tan ile Başkent’ten

Erkan Tan ile Sultanahmet’ten

Erkan Tan Aranızda

Erkan Tan Vaktinde Tam da Vaktinde

Sabah Ajansı

Ödülleri

“2007 Yılı Doğru ve Güzel Türkçe Kullanımı” ödülü, (RTÜK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün elinden aldı

Fotoğraflar : Veysel AVŞAR (bik.gov.tr) 

 

Bu gönderiyi paylaş