‘Yaşayan Basın’ İbrahim Altay’ı ağırladı

‘Yaşayan Basın’ İbrahim Altay’ı ağırladı

Basın İlan Kurumu (BİK) ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesinin birlikte organize ettiği, “Yaşayan Basın” programına bu ay “Medya Ahlakı ve Özdenetim” konu başlığıyla gazeteci yazar İbrahim Altay konuk oldu.

Eklenme: 26 Mayıs 2017 - 03:16 / Son Güncelleme: 26 Mayıs 2017 - 3:16

Haber Merkezi-Mehtap UĞUR (bik.gov.tr)- Basın İlan Kurumu (BİK) ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesinin birlikte organize ettiği, Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler programı kapsamında 25.05.2017’de TYB İstanbul Şube’sinde gerçekleştirilen “Yaşayan Basın” etkinliğimize bu ay, Sabah gazetesi Ombudsmanı ve okur temsilcisi İbrahim Altay konuk oldu. Program, Genel Müdür Yardımcımız Mustafa Canbey’in takdim sözleriyle başladı.

Canbey’in ‘Okur Temsilcisi nasıl olur? ’ sorusuna yönelik Altay’ın öne çıkan diğer değerlendirmeleri  şöyle; ‘ Kendince zorlukları var. İstenmeyen adam olma durumu olabiliyor. Okurlar birçok sebepten dolayı gazeteden şikâyetçi olabilir. Gazetenin okurlarla hiç kesilmeyen iletişim haklarına sahip olması gerekir. Gazetenin de kendini denetleyebilmesi için kamu denetçilerine ihtiyacı vardır. Medya ombudsmanlığı denildiğinde bu olguyu daha çok karşılar. Ombudsmanlığın icrai bir yetkisi yoktur. ‘ diyen Altay, sözlerinin devamında bu görevin nasıl yürütüldüğüne dair kendi anılarından da oluşan anekdotlarla davetlilere detaylı açıklamalarda bulundu.

Canbey, ‘Türkiye’de özdenetim meselesi işliyor mu? ‘

‘Medya çok ciddi biçimde değişti.’

1. ‘Kimsenin özel olmadığı bir döneme girdik. Aynı zamanda herkesin özel olduğu bir dönemdir. Eskiden medya bir göle benzerdi şimdi ise coşkun bir ırmağa benziyor.’

2. ‘Medyacı ve gazeteciler haberi yapandı.  Etraflıca araştırırlardı. Ama bugün bunu derlemeciliğe dönüştürdüler.’

3. ‘Okur ve izleyici profili de değişti. Habere sadece maruz kalan değiliz artık. Paylaşıyoruz ve bir çok şey yapıyoruz. Bir de ortalama 200 haberin internet ortamında okunur kılınması mümkün değil. İnternet editörleri ortalama 20 dakikada bir haber giriyor. Bir ombudsmanın bu periyotta akan haberleri denetleyebilmesi mümkün değil. O yüzden haberi hızlı ve doğru yapabilmektir mesele. ‘ diyen Altay sözlerinin devamında medya ahlakı ve özdenetimle ilgili analizlerini de davetlilerle paylaştı.

Canbey, ‘Medya Ahlakı nedir ? Medya ve özdenetimin dijital mecradaki çözümü nedir ?’

‘Ahlak, insan davranışlarıyla ilgilenir. Etik, ombudsmanın daha çok tavsiye nitelikli ele aldığı, daha çok kişilerin öz iradeleriyle kabul ettiği şeylerdir. Örneğin, doğru haber yapılmadığı düşünülüyorsa, bir daha haber yaptırmazlar. Bir kişinin bunları takip etmesi mümkün değildir. Medyayla ilgili denetim sorunlarını çözebilecek bir durum değildir bu.’ diyen Altay sözlerini devamında şunlara yer verdi, ‘Google, Youtube, Facebook, Twitter. Türkiye’deki şirketlerden hangisi bunlardan daha büyüktür ? Ya da bunlar birer medya şirketi midir ? şeklinde örneklendirerek, medya ahlakı ve özdenetim konusundaki analizlerini ve tavsiyelerini davetlilere detaylı olarak aktarmasının ardından, katılımın oldukça yoğun olduğu söyleşi soru-cevap bölümü ile sona erdi.

İbrahim Altay kimdir ?

Sabah gazetesi Ombudsmanı, Sabah gazetesi ve Sabah Kitap Eki yazarı, Daily Sabah Gazetesi kurucularından ve yazarlarından İbrahim Altay, Ortaokulu Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinde tamamlamış ve Lise eğitimine 1999’da Tercüman Kolejinde devam etmiştir. 2003’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Altay, 2010’da UCLA, Media Development makalesini yayımlamıştır. Medya Derneği Genel Sekreteri, İstanbul Medya Akademisi Gazetecilik Eğitmeni, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Müzeler Danışma Kurulu üyesi ve Lacivert dergisi yazarlarındandır.

Belli başlı kitapları şunlardır,

2006 yılında “Yalova’da Hayat Güzeldir” isimli Kent Kitabı,

2012 yılında “Evsiz” isimli romanı,

2016 yılında Francis’in Yolu ve Franciskenler isimli Araştırma Kitabı,

2017 yılında Türk Toprağı isimli Arkeoloji kitabı.

Belli başlı TV Programları ise şunlardır,

Kültür A.Ş. tarafından hazırlanan ödüllü İstanbul’da Lale Zamanı belgeseli-tanıtım filmi.

Çok sayıda tanıtım ve reklam filmi.

Zamanın Tanığı belgeseli, metin yazarı, 20 bölüm, TRT

Memleketten Haber Var, program danışmanı, TRT

İnsan Atlası, yapımcı ve sunucu, A HABER

Uzun Hikaye, yapımcı ve sunucu, A HABER

Medya Dünyası, daimi konuk, A HABER

Her Kişi Niyetine, daimi konuk, Ülke TV

Fotoğraflar : Veysel Avşar (bik.gov.tr)

Bu gönderiyi paylaş