“Yaşayan Basın” programımızın ilk konuğu Avni Özgürel oldu

“Yaşayan Basın” programımızın ilk konuğu Avni Özgürel oldu

Genel Müdür Yardımcımız Mustafa Canbey’in takdimleri ve basın dünyasının duayen isimlerinden Avni Özgürel’in katılımlarıyla birlikte “Basınımıza Yön Verenler” konu başlıklı söyleşiye çok sayıda davetli katıldı.

Eklenme: 21 Ekim 2016 - 09:52 / Son Güncelleme: 21 Ekim 2016 - 9:52

Haber Merkezi (bik.gov.tr)- 20 Ekim 2016’da Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinde gerçekleşen programa çok sayıda davetli katıldı. TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın açılış konuşmasını ardından, Genel Müdür Yardımcımız Mustafa Canbey, ” Programımıza başlamadan evvel, üç ay önce yaşadığımız başarısız darbe girişimi dolayısıyla bir kez daha bütün ülkemize geçmiş olsun demek istiyorum. Demokrasimizin inkıtaya uğratılmasıyla ilgili bugüne dek yaşadığımız en şiddetli, en alçakça girişim sonucunda şehit olanlara rahmet, gazilerimize şifa diliyorum. Basınımızın 15 Temmuz imtihanından alnı ak çıkmış olmasını da gururla hatırlatmak istiyorum. Bu vesile ile basın şehidimiz Mustafa Cambaz’ı rahmetle anıyorum.” diyerek sözlerine başlayan Canbey, konuşmasını şu şekilde sürdürdü,

“Sadece gazeteleri değil gazetecileri ve ailelerini de destekleyen faaliyetler yürüten BİK, bugün burada olduğu gibi basına dair kültürel etkinliklerde de bulunmaktadır. Basın İlan Kurumu olarak biz de burada bugün sizlerle olmak istedik. Türkiye Yazarlar Birliği ile birlikte biz bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak düşündük. Kurumumuzdaki arkadaşlarımızın da desteği ve Türkiye Yazarlar Birliğindeki arkadaşlarımızın da katkılarıyla birlikte böyle bir organizasyona inşallah başlıyoruz. Bir yıl sürecek. Bir yıl boyunca her Perşembe ayda bir yapacağız. Bazen Yazarlar Birliğinde bazen Basın İlan Kurumunun salonunda bu etkinlikleri sürdüreceğiz. İlk program olmasına rağmen katılım gayet güzel. Geldiğiniz için öncelikle teşekkür ediyorum. Gerçekten bu zamana kadar bir çok yerde emek vermiş, bir çok gazetede çalışmış,  önemli yazılara imza atmış bir üstadımız kendisi. Bizden ziyade, gazeteci yazar Avni Özgürel’in konuşmasını daha kıymetli buluyoruz. Hepinize katıldığınız için tekrar teşekkür ediyorum. Programımız tekrar hayırlı olsun inşallah.” diyerek sözü Avni Özgürel’e bıraktı.

Gazeteci yazar Avni Özgürel, bir gazetecinin muhabirlik ruhunu kaybetmeden mesleğini yapması gerektiğinin, gerçekleri ortaya çıkarmakla yükümlü olduğunun altını çizerek, “Yeni Türkiye’den söz ediyorsak veya olması gereken yeni bir dönemden, demokrasiye dönük yüzlü bir dönemden söz ediyorsak, bunun bir tek dayanağı var. O da iletişim. Yani birliğe,  habere, doğruya ulaşabilme şansı. Neyi öğreniyorsanız duyuyorsanız onunla sınırlısınız. Neyi öğrenecekseniz gerçeği öyle algılıyorsunuz. Nasıl bilgilendirdiğinizi toplumu ve neyi önemsemesi gerektiğini insanların eğer aktarabiliyorsanız, aktaran kaynak sizseniz bu çok önemli. Gerçeği sizden duyuyorsa farklı olabilir başkasından duyuyorsa farklı olabilir” ifadelerine yer verdi.

 

Ulus gazetesinde gazeteciliğe başlayan ve Milliyet, Akşam, Yeni İstanbul, Ayrıntılı Haber, Sabah, Radikal gibi birçok gazetede devam eden ve şimdilerde Yeni Birlik gazetesinde mesleğini sürdürmekte olan Avni Özgürel, mesleki tecrübelerini, yaşadığı sıra dışı anıları anlattı. Mustafa Canbey’in yönelttiği sorulara yanıt veren Özgürel’e salonda bulunan katılımcılardan da sorular geldi.

Basın İlan Kurumu yayınlarından çıkan “Basın Penceresinden Harb-i Umumi ve Çanakkale” ile “Basın İlanlı Asr-ı Hayat” isimli prestij eserlerin Avni Özgürel’e hediye edilmesinin ardından program sona erdi.

BİK ve TYB İstanbul Şubesi’nin ortak yürüttüğü program, her ayın ikinci Perşembe günleri, saat 18.00’de, basın dünyasından usta isimlerle devam edecek.

Bu gönderiyi paylaş