Yazılı basının dijital dönüşümü İzmir ve Aydın’da konuşulacak

Yazılı basının dijital dönüşümü İzmir ve Aydın’da konuşulacak

Basın İlan Kurumu (BİK), yerel gazetelerin yapısal sorunlarına çözüm bulunması ve dijital dönüşümlerini tamamlayarak, her geçen gün büyüyen yeni medyada söz sahibi olabilmeleri için paydaşların katılımıyla İzmir ve Aydın’da istişare toplantısı düzenleyecek. Toplantıda, BİK’in yazılı basına yönelik hazırladığı iki ayrı projenin tanıtımı gerçekleştirilecek. Genel Müdür Karaca, toplantılarda yazılı basının yapısal ve dijital dönüşümüne ilişkin yol haritasının belirleneceğini söyledi.

Eklenme: 12 Aralık 2017 - 13:08 / Son Güncelleme: 12 Aralık 2017 - 13:08

Basın İlan Kurumu, yerel gazetelere ait internet haber sitelerinin teknolojik altyapı ile içerik üretim kalitesini geliştirerek niteliklerini artırmak ve bu haber sitelerinin dijital reklam piyasasından reklam alabilmesini sağlamak üzere hazırladığı “Gazetelerin İnternet Haber Sitelerinin İyileştirilmesi” ile “Yerel Yazılı Basının Dijital Reklam Piyasasına Entegrasyonu” projelerinin Anadolu şehirlerindeki tanıtımına devam ediyor.

Bu kapsamda BİK, aynı zamanda gazetelerin yapısal sorunlarının çözümünü de içinde barındıran her iki projenin Ege Bölgesi’ndeki tanıtımlarını İzmir ve Aydın illerinde gerçekleştirecek.

BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, İlan Hizmetleri Müdürü İdris Çam, Bilgi İşlem Müdürü Emin Aksoy ve yazılı basın temsilcilerinin yanı sıra Kalkınma Ajansı, KOSGEB ve İŞKUR başta olmak üzere paydaş kurum yöneticilerinin katılacağı Ege Bölgesi programının ilk toplantısı yarın (13 Aralık 2017 Çarşamba) İzmir Kaya Thermal Hotel Venüs Roof Salonu’nda saat 09.30’da başlayacak.

Aynı isimler ve kurum temsilcilerinin katılımıyla Aydın’da düzenlenecek toplantı ise, 14 Aralık 2017 Perşembe günü Anemon Hotel Tralles Salonu’nda saat 09.00’da gerçekleştirilecek.

Karaca: Yazılı basının yol haritasını belirlemek istiyoruz

Genel Müdür Yakup Karaca, düzenlenecek programa ilişkin yaptığı değerlendirmede, 1961 yılından bu yana resmi ilan ve reklamların süreli yayınlara objektif ölçütlerle dağıtımını üstlenen Basın İlan Kurumu’nun günümüzün teknolojik gelişmeleri karşısında yazılı basının dijital dönüşümünü sağlamasına büyük önem verdiğini söyledi.

Her zaman olduğu gibi bu süreçte de gazetelerin yanında olmayı sürdüreceklerini kaydeden Karaca, “Kurum olarak yürüttüğümüz sosyal faaliyetlerin yanı sıra paydaşımız olan gazetelerimizin yapısal sorunlarının çözümüne yönelik de yoğun çaba harcıyoruz. Bunun yanı sıra bilişim çağını yaşadığımız bu dönemde yeni medyanın, bir diğer adıyla dijital medyanın öne çıktığını görüyoruz. Her geçen gün büyüyen medyanın bu yeni kolu karşısında neler yapabiliriz, ne yaparsak geçiş sürecini vakit kaybetmeden gerçekleştirebiliriz gibi soruların yanıtını bulmak ve uygulamaya koymak istiyoruz. Kurumuzun geliştirdiği ve KOSGEB ile Kalkınma Ajanslarının destek verdiği iki önemli projenin tanıtımını Bursa’nın ardından İzmir ve Aydın’da gerçekleştireceğiz. Bu toplantıda, ilgili devlet kurumlarımız ve gazetelerimiz ile oturup istişare ederek, yazılı basın sektörümüzün yapısal ve dijital dönüşümü için yol haritasını belirlemek istiyoruz. Gerçekleştireceğimiz toplantıya bütün meslektaşlarımı, İzmir ve Aydın basınımızı davet ediyorum” dedi.

Bu gönderiyi paylaş