Yeni Nesil Gazeteci Adayları Fatih Er’i Dinledi

Yeni Nesil Gazeteci Adayları Fatih Er’i Dinledi

BİK Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği İstanbul’daki “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı”nın üçüncü haftası TRT World Genel Yayın Yönetmeni Fatih Er’in televizyon gazeteciliği eğitimi ile başladı.

Eklenme: 16 Nisan 2018 - 17:06

İstanbul’da devam eden “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi”nin bu haftaki ilk dersini veren Fatih Er, 21 yıllık gazetecilik hayatından damıttığı tecrübeleri katılımcılarla paylaşırken, muhabirlik, prodüktörlük, spikerlik gibi mesleklere dair bilgiler verdi ve bu mesleklerin icrasında dikkat edilmesi gerekli hususlara dikkat çekti.

Kavramlara dair bilgiler de veren Fatih Er, “İki çeşit anons vardır; köprü ve bitiriş anonsu. Köprü anonsu iki farklı olayı birbirine bağlamak için yapılır. Örneğin Suriyeli bir ailenin yaşadığı sıkıntıları aktarmak üzere yapılan bir haber, Suriyelilere yönelik insani yardım faaliyetleri yürüten STK’lara bağlanacaksa, bu bağlama için girilen anons köprü anons örneği olacaktır. Bitiriş anonslarında ise köprüdeki gibi bir bağlamaya ihtiyaç duyulmadan, izleyiciye haberin sahadan bildirildiğini göstermek için yapılır. Ama her ikisinde de şunu unutmamak gerekir; eğer bir haberden anonsu çıkardığınızda haberde bir değişiklik olmuyorsa o anonsa gerek yoktur. Birden fazla anons da bir haberde gerekli değildir” dedi.

Gerçek hayatta olmayan bir şeyin haberde de olmayacağının altını çizen tecrübeli televizyoncu reyting kaygısı ile yapılan haberlerin, haberciliğe zarar verdiğini belirterek, katılımcılara kariyer hayatlarında habercilikten ödün vermemeleri tavsiyesinde bulundu. Dijital medyadaki gelişmelerin, televizyonculuğu derinden etkilediğini söyleyen Er, TRT World’de, iyi bir dijital medya ekibi ile çalışmanın avantajlarını yaşadığını da sözlerine ekledi.

Oldukça riskli bölgelerde uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra televizyon yöneticiliğinde kariyerine devam eden Fatih Er; Mete Çubukçu, Oğuz Haksever, Fuat Kozluklu gibi gazetecilerin yeni nesil gazeteci adayları için örnek teşkil edeceğini ifade etti. Katılımcıların sorularını yanıtlayan Fatih Er, bu tarz eğitim programlarının sektöre verimli yansımaları olduğunu belirtti.

Basın İlan Kurumu’nun, İŞKUR işbirliği ile düzenlediği eğitim programının üçüncü haftası, uzman konukların katılımıyla televizyon spikerliği, politika haberciliği, dijital habercilik gibi konularla devam edecek.

Bu gönderiyi paylaş