Yeni nesil gazeteci adaylarına son eğitim, ilk Millet Kıraathanesi’nde

Yeni nesil gazeteci adaylarına son eğitim, ilk Millet Kıraathanesi’nde

Basın İlan Kurumu ve İŞKUR destekli düzenlenen İstanbul’daki 3. Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı sona erdi.

Eklenme: 4 Aralık 2018 - 08:03 / Son Güncelleme: 4 Aralık 2018 - 8:03

5 Kasım 2018 günü başlayan eğitimin son gününde TV Net Haber Müdürü Serhat İbrahimoğlu, Zeytinburnu Belediyesi Merkezefendi Millet Kıraathanesi’nde kursiyerlerle televizyon haberciliği ve röportaj teknikleri hakkında tecrübelerini paylaştı.

Özel televizyonların çoğalmasıyla medyada televizyon gazeteciliğinin de ortaya çıktığını söyleyen İbrahimoğlu, gazetecinin canlı yayında bir röportaj gerçekleştirirken, konuğun uzmanlık alanına göre önceden bir takım çalışmalar ve araştırmalar yaparak programa hakim olması gerektiğini belirtti.

Televizyonda bir konu hakkında program yapılacaksa o konuyu iyi bilen, alanında uzman kişilerin seçilmesi gerektiğine değinen İbrahimoğlu, ‘Konuğu rahatlatmak için ona değer verildiğin, jest ve mimiklerle ona rahat bir program olacağını hissettirmek iyi bir yayın için gerekli. Konuğu terleten soruların ise son bölümlere saklanılmalı. Bu da izlenilirliği beraberinde getirecektir. Soru-cevap röportajlarında en iyi teknik dinlemektir. Birinci sorudan sonra size verilen cevaplardan daha çok ve sizin önceden hazırladığınız sorulardan çok daha iyisi gelecektir. Konuğu dinleyeceksiniz. Gözünüzle hareketlerinizle onu dinlediğinizi belli edeceksiniz. Maalesef günümüzde bazı sunucular, konuğu konuşurken ya telefonuyla ya da önündeki bir ekranla başka bir işle meşgulmüş havası veriyor. Bu doğru değil.’ dedi.

BAŞKAN AYDIN’DAN GAZETECİ ADAYLARINA TAVSİYELER

İbrahimoğlu sunumunun ikinci bölümünde ise Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ı konuk ederek uygulamalı televizyon röportajı gerçekleştirdi.

Başkan Murat Aydın hem İbrahimoğlu’nun hem de gazeteci adaylarının sorularını cevaplandırırken en çok da ilçe sınırları içinde hayata geçirdikleri bisiklet yollarıyla ilgili çalışmalarından söz etti.

Hayalinin bisikletle uzun yollar almak olduğunu söyleyen Murat Aydın, Zeytinburnu’nda bir devrim gerçekleştirdiklerini ve kendisinin de makam aracı olarak artık bisikleti tercih ettiğini söyledi.

‘Şu anda belediye çalışanlarına 500 adet bisiklet tahsis ettik’ diyen Aydın sözlerine şöyle devam etti: Bisiklet kullanımını ilçemizde her geçen gün artırmayı planlıyoruz. Farkındalık için hafta sonlarında bisiklet turları düzenliyoruz. Ben bisiklet kullanımıyla sosyal barışın da sağlanacağı düşüncesindeyiz. Bunu ülke geneline yayarsak toplamda 50 milyar TL’lik bir bütçe tasarrufu sağlamış oluruz..

Zeytinburnu’nda belediye başkanlığı döneminde önemli projelere imza attığını söyleyen Aydın, ‘Halkımız çalışmalarımızı görmüş ve bunun neticesinde de şahsımı 4 dönem üst üste belediye başkanı seçti. Millete hizmet alanında illaki siyaset yapmak gerekmiyor. Yaptığınız işin en iyisini yapma gayretinde olun.  Gazeteci olacaksanız en güzel şekilde bu işi yapın.  Hayatta bazen tesadüfler size yol açabiliyor. Bunun dışında çevreniz ve dostlarınızı çoğaltın. Size hayatınızın fırsatını açacak olan aslında sizsiniz’ dedi.

‘HAYALLERİMİN ÇOĞUNU GERÇEKLEŞTİRDİM’

Türkiye’nin ilk millet kıraathanesi olan Merkezefendi Millet Kıraathanesi’nin içinde bulunduğu alana eskiden öğle saatlerinde bile gelmenin tehlikeli olduğunu ancak yaptıkları düzenlemelerle bu alanı bir kültür alanı haline getirdiklerini söyleyen Aydın ‘Kamulaştırma yoluyla bu alanda çalışmalar yaptık. Burada hayallerimizi gerçekleştirdik. 10 yıl önce buz hokeyi ile ilgili hayalimiz vardı. Madde bağımlısı olan gençlerimizi de bu projeye katarak ilçemizin takımını kurduk. Türkiye’de şampiyonluklar kazandık, Avrupa’da gruplarda birincilikler kazandık. 24 saat açık bir kütüphane hizmete soktuk Şu anda içinde bulunduğumuz bu harika eseri ilçemize kazandırdık’ dedi.

Eğitim programının son dersinde ise Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker kursiyerlere genel gazetecilik konusunda bilgiler verdi.

3. Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı sertifika töreni, 14 Aralık 2018 Cuma günü saat 11:30’da Basın İlan Kurumu Genel Kurul salonunda gerçekleştirilecek.

Bu gönderiyi paylaş