Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi İkinci Haftasına Girdi

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi İkinci Haftasına Girdi

Basın İlan Kurumu’nun (BİK), ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nın ikinci haftasında gazeteci Ferhat Ünlü istihbarat haberciliği, İsa Terli ise haber fotoğrafçılığı hakkında eğitim verdi.

Eklenme: 9 Nisan 2018 - 14:48 / Son Güncelleme: 9 Nisan 2018 - 14:48

Basın İlan Kurumu’nun, İŞKUR işbirliği ile başlattığı eğitim programı ikinci haftasına girerken, sektörün profesyonel isimleri tecrübelerini aktarmaya devam ediyor. Gazeteci Ferhat Ünlü de bu çerçevede imzasını taşıyan özel haberlerden hareketle haber yazım tekniklerine dair bilgilendirmelerde bulundu.

Ünlü “Anglosakson ülkelerde haber dili ‘hikâyeleştirme’ özelliği taşır. Yeni nesil gazetecilikten bahsedeceksek artık okura haberi hissettirmeniz gerekecek” diyerek katılımcılara yeni gazetecilik hakkında ipuçları verdi.

Ferhat Ünlü, özellikle FETÖ ile ilgili haberler üzerinden istihbarat haberciliğinin önemini aktarırken “Türkiye’de istihbarat haberciliği yapmak istiyorsanız, bol bol iddianame okumanız gerekir. Haberin özüne ulaşmak ve okurla paylaşmak için bunu yapmak zorundasınız. Bunun yanı sıra çok fazla ‘haber kaynağına’ sahip olmanız gerek. Benim bine yakın haber kaynağım vardı. Bunun faydalarını bütün meslek hayatım boyunca gördüm.

Habercilikte uzmanlaşmaya gitmenizi öneririm. Uzmanlaşmak istediğiniz alanı seçerek, o konuda çalışmalı, o alanın enformasyonuna sahip olmalısınız. Ama ne yaparsanız yapın, araştırmacı olmayı eksik etmeyin. Gazeteci demek araştırmacı demektir” dedi. Ünlü katılımcılara uzmanlaşmak istedikleri alanları sorarak, o alanlarda çalışmanın inceliklerini de kendileriyle paylaştı.

Anadolu Ajansı Foto Muhabiri İsa Terli

Ünlü’den hemen sonra ise Anadolu Ajansı foto muhabiri İsa Terli geçen hafta başladığı haber fotoğrafçılığı dersi kapsamında netlik, ışık ayarı, pozlama, enstantane değeri hakkında kendi çektiği fotoğraflar üzerinden eğitim verdi.

BİK Genel Müdürlüğü’nün Cevizlibağ’daki binasında, altı hafta boyunca sürecek olan eğitimin ikinci haftası ajans haberciliği konusunda İrfan Sapmaz, sayfa tasarımı konusunda ise Levent Güneş’in vereceği eğitimler ile devam edecek.

Eğitim programına dair detaylı bilgilere Kurumun web sitesi (www.bik.gov.tr) ile yeninesilgazetecilik.com adresi üzerinden ulaşmak mümkün.

Bu gönderiyi paylaş