“Yeni Yönetmelik anlaşılması, yorumlanması daha kolay ve güncel”

“Yeni Yönetmelik anlaşılması, yorumlanması daha kolay ve güncel”

67 sayılı Genel Kurul kararının yazım dilinin ağır olması nedeniyle, Basın Kanunu, Matbaalar Kanunu ve benzeri ilgili yasa hükümleri dikkate alınarak hazırlanan Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin getirdiği değişiklikler BİK İlan Hizmetleri Müdürlüğü Müdürü İdris A. Çam, servis çalışanları Aslı Pertez ve Bahadır Güneş tarafından sunuldu.

Eklenme: 12 Ekim 2016 - 09:19 / Son Güncelleme: 12 Ekim 2016 - 9:19

Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin Gerekçelerinin Sunumu, BİK İlan Hizmetleri Müdürlüğü’nden Aslı Pertez tarafından basın mensuplarına aktarıldı.

BİK İlan Hizmetleri Müdürlüğü - Aslı Pertez
BİK İlan Hizmetleri Müdürlüğü – Aslı Pertez

Yeni Yönetmelik anlaşılması, yorumlanması daha kolay ve güncel

Yeni Yönetmeliğe dair sunumunda Aslı Pertez şu konulara dikkat çekti; “Bilindiği üzere; 195 sayılı kanun 53. Maddesiyle resmi ilan ve reklam yayını ile alakalı gazetelerin yükümlülükleri düzenleme yetkisini Genel Kurula vermiştir. 67 sayılı Genel Kurul kararı gazetelerin yükümlülükleri açısından ayrıntılı düzenlemeler içermekteydi. Dolayısıyla bu düzenlemelerin Yönetmelik şeklinde adlandırılmasının daha doğru olacağı düşünülmüştür. Genel Kurul üyeleri arasında yer alan Hukuk profesörlerinin de bu yöndeki görüşleri dikkate alınmıştır. Hâlihazırda 5 “BÖLÜM” altında ve 2’si Geçici Madde olmak üzere toplam 98 maddeden oluşan 67 sayılı Genel Kurul kararı, bu defa Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği şeklinde 5 “KISIM” altında 113 maddeden oluşturulmuştur.

Yine Pertez tüm bu değişiklikler sonucunda Yönetmeliğin “Anlaşılması ve yorumlanması daha kolay, güncel – gelişen şartlara uygun ve yönetmelik yazma tekniklerine uygun olarak son halini almıştır.” yorumunda bulundu.

img_3115
BİK İlan Hizmetleri Müdürlüğü’nden Bahadır Güneş

BİK İlan Hizmetleri Müdürlüğü çalışanlarından Bahadır Güneş 6360 sayılı Kanunla Kurum Görev Alanına Dahil Olan Yerlerde Yayınlanan Gazetelere Resmî İlânların Dağıtım Esas ve Usûllerine Dair Özel Hükümler ve Vasıflı Gazete Çıkmayan Yerlerde Yayınlanan Gazetelere Dair Özel Hükümlere dair ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

Dijital çağa uygun bir Yönetmelik oldu

Bahadır Güneş ilçe gazetelerine uygulanacak gösterge sayıları ve buna bağlı olarak ek gösterge şartlarını, özellikle dijital çağa uyumla ilgili maddeleri anlatırken “Basılı her sayısı için kendilerine ait internet (haber) sitelerinde ilgili güne ilişkin 00.00 – 24.00 arasında farklı konularda en az on beş güncel haber ve bu haberlerle bağlantılı resim/fotoğraflara, süresi yirmi saniyenin altında olmamak üzere güncel video habere ve iki köşe yazısına yer veren gazetelere ilgili Valiliğe yazılı talepleri üzerine 1/6 oranında ek gösterge şartları yeni Yönetmelikte yer almıştır.” dedi.

Güneş, gazetelerin imtiyaz beyannamelerinde belirtilen gazete ismiyle dijital ortamdaki internet (haber) sitesi isminin (adresinin) farklı olması halinde anılan internet sitesinin bağlı olduğu gazete isminin ziyaretçilerin kolaylıkla görebileceği bir alanda belirtilmesinin zorunlu olduğunu hatırlatarak sunumunu bitirdi.

Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğine dair detayların aktarıldığı son oturumlarda, eğitim seminerine katılan basın mensuplarının maddelere dair sorularına uzmanlar tarafından cevaplar verildi.

BİK

Fotoğraflar: Veysel Avşar

Bu gönderiyi paylaş