Yerel Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi sona erdi

Yerel Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi sona erdi

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) Zafer Kalkınma Ajansı (ZAFER) işbirliğiyle Afyonkarahisar’da gerçekleştirdiği “Yerel Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi”, BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’nın da katıldığı sertifika töreni ile tamamlandı.

Eklenme: 19 Nisan 2018 - 16:52 / Son Güncelleme: 19 Nisan 2018 - 16:52

20 yerel gazeteden 27 basın mensubunun katıldığı eğitimlerin ardından Afyonkarahisar Valiliği toplantı salonunda düzenlenen sertifika töreninde konuşan BİK Genel Müdürü Karaca, yerel gazetelerin özellikle dijital medyada güçlenmesine ilişkin çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

Yerel basında dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Karaca, “Gazetecilik sadece ülkemizde değil, bütün dünyada artık kağıt yerine, dijital medya diye adlandırdığımız vasatta gerçekleştirilmeye başlandı. Bu dijital yayıncılık döneminde, bu yayıncılığa yatkın, donanımlı, kaliteli ve nitelikli elemanların gazetelerimizin kadrolarında yer alması gerekiyor” dedi.

Dijitale dönüşümün koşullarının sağlıklı bir şekilde hazırlanması ve sürecin başarıyla tamamlanması gerektiğini dile getiren Karaca, “Bu dönüşüm istesek de istemesek de gerçekleşecek. Basın İlan Kurumu olarak bu konuda sektörümüzün rahat bir geçiş sağlaması için katalizör rol oynamaya çalışıyoruz. Bu bizim görevlerimizin başında geliyor. Bunu yapmadığımız zaman gazetelerimiz, yazılı basınımız bilhassa yerel basınımız açısından kendi kaderlerine terk edilmesi gibi bir durum söz konusu olacak ki buna asla  seyirci kalmamız düşünülemez” değerlendirmesinde bulundu.

Karaca, İŞKUR iş birliğiyle düzenlenen “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” hakkında da bilgi verdi.

Her ne kadar yasada kurumun görevi kamudan resmi ilanları alıp basılmak üzere gazetelere dağıtmak şeklinde bir aracılık hizmeti olarak tanımlanmışsa da ülkenin geldiği düzey itibarıyla bu tanımın geride kaldığını ifade eden Karaca, “Zira, hem bir sektör olarak yazılı basınımız hem de bu sektörde çalışanlar için, içinde bulunduğumuz şartlara göre yeniden düşünüp, yeni hedefler ortaya koymak durumundayız. Yeni nesil gazetecilik eğitimi ve istihdamı da böyle ortaya çıkan bir program.” dedi.

Karaca, programın daha önce çok basit bir şekilde eğitim olarak ortaya çıktığını vurgulayarak, şöyle devam etti: ”Eğitim işin bir parçası, eğer istihdamla sonuçlanmıyorsa bir ölçüde eksik, yarım kalmış bir faaliyet olurdu. Bunu vakitlice gördüğümüzü düşünüyorum. Hemen İŞKUR ile temasa geçip görüşmelerden sonra protokol yaparak, bu eğitim programlarımızı istihdamla, İŞKUR’un sağlamış olduğu İşbaşı Eğitim Destek Programı ile bütünleştirmiş olduk. Türkiye’mizin dört bir tarafına imkanlarımız nispetinde yaymaya çalışıyoruz” dedi

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz ve BİK Afyonkarahisar Şube Müdürü Selami Çalışkan’ın birer konuşma yaptığı töreninin sonunda eğitime katılanlara sertifikaları verildi.

Bu gönderiyi paylaş