Yeşilyurt Belediye Başkanı Polat’tan BİK Malatya Şubesi’ne ziyaret

Yeşilyurt Belediye Başkanı Polat’tan BİK Malatya Şubesi’ne ziyaret

Malatya merkez ilçe Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Basın İlan Kurumu’nun, basılı organlarda oto kontrolü sağlaması önemlidir” dedi.

Eklenme: 19 Ocak 2017 - 09:51 / Son Güncelleme: 19 Ocak 2017 - 9:51

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, basın organlarını ziyaret programı çerçevesinde Basın İlan Kurumu (BİK) Malatya Şubesi’ni de ziyaret eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, BİK Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı ile istişarelerde bulundu.

Başkan Polat, burada yaptığı açıklamada, “Resmi ilan ile resmi reklamları, gazetelere ve dergilere ulaştırılmada aracılık eden BİK, kanunun verdiği misyonla basılı basın organlarında oto kontrolü sağlaması önemlidir. Basılı organları kontrol eden BİK, önemli görev ifa ediyor. Ancak, Türkiye’de sosyal medya ve web siteleri de, kanunlar çerçevesinde kontrol altında olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Polat, basının önemli olduğuna dikkat çekerek, “Şehrimizin sosyal, kültürel, ekonomik gelişmesi, kalkınması için yapılan çalışmaların kamuoyu ile paylaşılması haberdar edilmesi noktasında basınımızın katkısı büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla değerli basın mensubu arkadaşlarımız vatandaşlarımızla aramızda köprü görevi üstlenmekte, zor şartlar altında bu sorumluluğu yerine getirebilmek için fedakârca çalışmaktadırlar. Basın mensubu arkadaşlarımızı, bu kadar önemli bir görevi yerine getirdikleri için kutluyorum” şeklinde konuştu.

Göreve geldiği 2,5 yılda yaptığı hizmetlerden de özetle söz eden Polat, son dönemlerde uygulanan vizyonel projelerle geleceğe artık daha umutlu bakan Yeşilyurt İlçesine hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını belirtti. Başkan Polat, “Göreve geldiğimiz günden itibaren şeffaf, katılımcı, çözüm odaklı, tüm kesimlerin görüşlerini alarak, Malatya ve Yeşilyurt ilçemize hizmet etmeye çaba sarf ediyoruz. Amacımız vizyon projelerle donatılmış, yaşam standardı yüksek, her yönüyle modern Yeşilyurt’u gelecek nesillere bırakmaktır” şeklinde konuştu.

Basın İlan Kurumu (BİK) Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı ise, 2 Ocak 1961 tarihinde kurulan Basın İlan Kurumu’nun ardından 10 ocak 1961’de yürürlüğe giren 212 sayılı kanunun Türk basını için bir dönüm noktası olduğuna parmak basarak, “Zor şartlar altında kamu hizmeti görevini yerine getiren basın mensuplarının fedakar çalışmaları ülkemizde ifade özgürlüğünü ve haber alma hakkını en iyi şekilde sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Her alanda gelişen ve dönüşen Türkiye’mizde basınımız da bu gelişime ve dönüşüme ayak uydurarak kendini yenilemeli ve çağdaş bir yayıncılık anlayışını benimsemelidir” diyen Abacı, böylece güçlü gazeteci güçlü medya kuruluşunun, güçlü medya kuruluşları da güçlü bir demokrasinin teminini imkan kılacağını vurguladı.

Nihat Abacı, Basın İlan Kurumu’nun yapısı, işleyişi, gazetelerin uymak zorunda oldukları kurallar, resmi ilanların dağıtımında geçerli olan kriterler, basın derneklerine ve gazetecilere yapılan yardımlar, yazılı basın ve internet medyası ile ilgili kurumsal çalışmalar, gibi konularda bilgi de verdi.

Ziyarette, başkan yardımcılarından Mehmet Güner ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Lütfi İnan da yer aldı.

Bu gönderiyi paylaş