“Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” eğitimi

“Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” eğitimi

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Muş ve Bingöl’de yayın yapan gazetelerin çalışan ve temsilcilerine “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” konulu çevrimiçi eğitim verildi.

Eklenme: 17 Mart 2022 - 17:06

Basın İlan Kurumu İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve Basın İlan Kurumu Diyarbakır Şube Müdürlüğü işbirliğiyle Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Muş ve Bingöl’de resmi ilan ve reklam alma hakkını haiz gazetelerin temsilci ve çalışanlarına yönelik çevrimiçi eğitim gerçekleştirdi.

BİK Diyarbakır Şube Müdürü Osman Başeğmez’in açılış konuşmasını yaptığı eğitim programında BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik, gazetelerin web siteleri için oluşturulabilecek trafik kaynakları, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya yönetimi, SEO uyumlu içeriklerin oluşturulması ve Google web araçlarının kullanımı hakkında bilgiler verdi.

Basın İlan Kurumunun resmi ilan alan gazetelerin internet haber sitelerinin niteliğini artırmak amacıyla hayata geçirdiği ek gösterge uygulamasına vurgu yapan Çeltik, gazeteler için dijital mecranın ek göstergenin ötesinde daha büyük imkanlar sunduğuna değinerek, dijital reklam harcamalarından pay alabilmek için internet haber sitelerinin yazılımlarının ve içeriklerinin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Güncel yazılım ve doğru içerik kullanımı önemli

Gazetecilik mesleğinin dijital mecrada yaşatılmasına yönelik önerilerini, mesleki tecrübeleri üzerinden aktaran Türker Çeltik, dijital mecrada habercilik yapmak için web sitesinde kullanılan yazılımların günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilecek, mobil teknolojilerine duyarlı, hız optimizasyonu yapılmış ve arama motorlarına yönelik tasarlanmış olması gerektiğini belirtti.

Haber içeriklerinde, başlık-ara başlık kullanımı ve anahtar kelime dağılımı ile ilgili örnek haber siteleri üzerinden uygulamalı örneklerin verildiği eğitimde yüzde 70’ini mobil kullanıcıların oluşturduğu haber okuyucuları için fotoğraf ve sayfa boyutlarının küçültülmesi gerektiği vurgulandı.

Google News kaydınızı yapın ve yerel kalın!

İnternet haber siteleri için önemli bir trafik kaynağı sağlayacak olan Google News (Google Haberler) kaydını yapmaları için gazete temsilcilerine tavsiyede bulunan Çeltik ayrıca yerel gazetelerin kategori yapılarında yerel içeriklere odaklanması gerektiğini ifade etti.

Bölge gazetelerinin yoğun ilgi gösterdiği eğitim, gazete temsilcilerinin internet ortamında karşılaştıkları sorunlar ile bu sorunlara yönelik üretilebilecek çözüm önerilerinin görüşülmesiyle son buldu.

Eğitime katılanlara “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi Sertifikası” verilecek.

Bu gönderiyi paylaş