“Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” eğitimleri devam ediyor

“Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” eğitimleri devam ediyor

BİK İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından Basın İlan Kurumu Şube Müdürlükleri işbirliğiyle düzenlenen eğitim programları kapsamında Samsun, Sinop, Tokat ve Amasya’da resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunan gazetelerin yetkilileri, çalışanları ve yöneticilerine yönelik olarak çevrimiçi eğitim düzenlendi.

Eklenme: 10 Aralık 2021 - 17:39 / Son Güncelleme: 10 Aralık 2021 - 17:39

Basın İlan Kurumu İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve Basın İlan Kurumu Samsun Şube Müdürlüğü işbirliğiyle Samsun, Sinop, Tokat ve Amasya illerinde resmi ilan ve reklam alma hakkını haiz gazetelerin temsilci ve çalışanlarına yönelik online eğitim gerçekleştirildi.

BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik tarafından verilen “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi “ konulu eğitimde gazetelerin web siteleri için trafiğin önemi, arama motorları ve sosyal medya yönetimi, haber üretimi sürecini kolaylaştıran dijital uygulamalar ve Google web araçlarının kullanımı gibi konular ele alındı.

Dijital mecrada habercilik yapmak için alt yapının günün gereklerine karşılık verecek düzeyde olması gerektiğini vurgulayan Çeltik, web sitesinde kullanılan eski yazılımların günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilecek, mobile duyarlı, hız optimizasyonu yapılmış ve arama motorlarına yönelik tasarlanmış yazılımlarla değiştirilmesinin sağlayacağı faydalardan bahsetti.

İnternet haberciliği için mobile duyarlı tasarımın, güncel yazılımın ve Google News kaydının muhakkak olması gerektiğinin altını çizen Çeltik, Google Analytics, Google Search Console, Google Trends, Google Ads ve Google Adsense gibi araçların kullanımı hakkında bilgiler paylaştı.

Yerel gazetelerin kategori yapılarında yerel içeriklere odaklanması gerektiğini belirten Çeltik, illere bağlı ilçelerden oluşturulacak kategorilerin ve bölgede yaşanan olayların içerik olarak değerlendirilmesinin daha doğru bir strateji olacağını belirtti. SEO uyumlu haber içeriği oluşturmayla ilgili örneklerinde verildiği buluşma, BİK Samsun Şube Müdürü Mustafa Bayraktar’ın eğitimin amacına yönelik yaptığı konuşmayla son buldu.

Eğitime katılanlara “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi Sertifikası” verilecek.

Bu gönderiyi paylaş