Diyarbakır gazetelerinden “Evde Kal” etiketli manşet

Diyarbakır gazetelerinden “Evde Kal” etiketli manşet

Diyarbakır Gazeteleri ortak çağrıda bulunarak, tam sayfa “Evde Kal Diyarbakır” manşetleriyle çıktı.

Eklenme: 26 Mart 2020 - 11:04 / Son Güncelleme: 26 Mart 2020 - 11:04

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadelede, ülkemizde tüm kurum ve kuruluşlar virüsten toplumun en az şekilde etkilenmesi için gerekli tedbirleri almaya devam ediyor. İçinden geçtiğimiz bu hassas süreçte, alınan kararlarının kamuoyuna en doğru şekilde aktarılması, toplumun doğru bilgilendirilmesinde en önemli görev medyaya düşüyor. Diyarbakır gazeteleri bugüne kadar koronavirüs salgınıyla ilgili sürdürdüğü sorumlu yayıncılığını “Evde Kal Diyarbakır” ve “Evde Kal Türkiye” ortak çağrısı ile sürdürdü. Diyarbakır’da yayınlanan yerel gazeteler tam sayfa, “Kendimizi, sevdiklerimizi ve ülkemizi koruyalım, zorunlu olmadıkça evlerimizden çıkmayalım” mesajı verdi.

Virüs salgının ülkemizde görünmeye başlamasıyla Diyarbakır Valiliğinin kamuoyunu uyaran, aydınlatan ve yön veren tüm bilgilendirmelerini titizlikle sayfalarına taşıyan Diyarbakır yerel basını, “Evde Kal Diyarbakır” etiketli yayınıyla da Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Basın İlan Kurumu Diyarbakır Şube Müdürü Osman Başeğmez, böylesine önemli günlerde basına büyük görevler düştüğüne işaret ederek, “İlimizde şu anda Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun liderliğinde tam bir koordinasyon içerisinde koronavirüs ile mücadele ediliyor. Bu süreçte alınan tedbirlerin kamuoyuna duyurulması, halkın aydınlatılması çok önemli. Sosyal medyada oluşturulmaya çalışılan bilgi kirliliğinden korunmanın yolu resmi makamların açıklamalarına kulak vermekten geçiyor. Basın İlan Kurumu Genel Müdürümüz Sayın Rıdvan Duran, hastalığın görüldüğü ilk günlerde koronavirüs salgınıyla ilgili yapılacak yayınlarda basının sağduyulu davranması ve toplumsal duyarlılık göstermesi çağrısında bulunmuştu. Bu çağrının Diyarbakır gazetelerimizde örnek bir şekilde yansımasını görmekten mutluluk duyuyoruz.”dedi.

Başeğmez, benzer şekilde sorumluluk alanında bulunan Batman ve Mardin’deki gazetelerin de ortak bir mesajla kamuoyunda farkındalığı artıracak yayınlar yapacaklarına inandığını ifade etti.

Bu gönderiyi paylaş