Gaziantep’te Turizm Gazeteciliği ve Yazarlığı Eğitimi sona erdi

Gaziantep’te Turizm Gazeteciliği ve Yazarlığı Eğitimi sona erdi

Basın İlan Kurumu (BİK) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliğiyle hazırlanan ve üç gün süren “Turizm Gazeteciliği ve Yazarlığı Eğitimi” tamamlandı.

Eklenme: 31 Mart 2022 - 16:43

Gaziantep, Kilis ve Adıyaman illerinden yerel gazete temsilcilerinin katıldığı Turizm Gazeteciliği ve Yazarlığı Eğitimi programı düzenlenen sertifika töreniyle sona erdi.

Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen eğitim programı süresince İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Çağlar ve İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel tarafından katılımcılara turizm gazeteciliği konusunda teknik ve teorik bilgiler aktarıldı.

Eğitimin ikinci gününde bölge gazetelerinin haber sitelerinden ve turizmle ilgili kelimelerin arama hacimlerine ilişkin istatistiki verilerin yer aldığı sunumunda Cihat Zafer Demirel , haber içeriklerinde kullanılan iletişim diline dair önemli bilgiler paylaştı.

Programının son gününde ise Doç. Dr. İsmail Çağlar turizm gazeteciliğinde imaj mühendisliği, lobicilik faaliyetleri, pazarlama ve kamuoyu oluşturma konularını kapsayan bir sunum gerçekleştirdi.

Eğitimin tamamlamasının ardından konuşan İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz bölgenin insan kaynağını güçlendirme yönünde çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Basın İlan Kurumu iş birliğinde bir çalışmayı daha hayata geçirdiklerini dile getiren Akyılmaz; “Gaziantep ve bölgemizin en önemli eksenlerinden biri turizm. Bu bölgenin hedef pazarlarda tanıtılması ve anlatılmasında basın mensuplarına çok önemli görevler düşüyor. Biz de bölgedeki basın mensuplarının bu konudaki mesleki gelişimlerini ve kapasitelerini geliştirmek amacıyla üç günlük bir eğitim organize ettik. İnşallah bundan sonraki dönemde, bölgemizin tanıtılması ve pazarlanması noktasında nitelikli haberlerle bölgesel kalkınmamıza katkılar sunmayı hedefliyoruz.” dedi.

BİK Genel Müdür Yardımcısı Cavit Erkılınç kurum olarak üstlendikleri misyona değinerek “Basınımızın gelişimi için 60 yıldır çalışıyoruz. Son dönemde yaptığımız etkinliklerle katılımcılardan olumlu geri dönüşler alıyoruz. Umuyorum ki bugünde siz değerli gazetecilerimiz bölgenin tanıtımını daha etkin yapma konusunda farkındalık kazanmış olarak eğitimden ayrılıyorsunuzdur. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Gaziantep, Kilis ve Adıyaman markalarının tanıtımında basınımız üzerine düşeni layıkıyla yapacaktır. ” dedi.

Konuşmaların ardından Gaziantep, Kilis ve Adıyaman’dan eğitime katılan 40 gazeteciye sertifikaları sunuldu.

Programa BİK İnsan Kaynakları Müdürü Engin Öztürk, BİK Bilgi Teknolojileri Müdürü Ömer Faruk Kaya, BİK Gaziantep Şube Müdürü Haşim Poyraz, BİK Kahramanmaraş Şube Müdürü Veysel Kara, BİK Malatya Şube Müdürü İbrahim Yalınbaş ve şube çalışanları da katıldı.

Bu gönderiyi paylaş