Kayseri, Sivas ve Nevşehir’de “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” eğitimi

Kayseri, Sivas ve Nevşehir’de “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” eğitimi

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından Kayseri, Sivas ve Nevşehir’de yayın yapan gazetelerin çalışan ve temsilcilerine yönelik “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” konulu çevrimiçi eğitim gerçekleştirildi.

Eklenme: 17 Şubat 2022 - 16:40

Basın İlan Kurumu İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve Basın İlan Kurumu Kayseri Şube Müdürlüğü işbirliğiyle Kayseri, Sivas ve Nevşehir’de resmi ilan ve reklam alma hakkını haiz gazetelerin temsilci ve çalışanlarına yönelik çevrimiçi eğitim düzenlendi.

BİK Kayseri Şube Müdürü Emrullah Kaya’nın açılış konuşmasını yaptığı eğitim BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik tarafından verildi. Eğitim programında, gazetelerin web siteleri için trafiğin önemi, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya yönetimi, Seo uyumlu içeriklerin oluşturulması ve Google web araçlarının kullanımı konuları ele alındı.

Basın İlan Kurumunun dijital dönüşümü desteklediğine ve dijital mecranın gazete sahiplerince benimsenmesi için ek göstergenin uygulandığına değinerek eğitime başlayan Çeltik, gazetelerin dijital mecralardaki reklam pastasından pay alabilmek için dijital varlıklarını güçlendirmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Gazetecilik mesleğinin ne yöne evirildiğini ve  gazetecilik geleneğinin dijital mecrada yaşatılmasına yönelik önerilerini, mesleki tecrübeleri üzerinden aktaran Türker Çeltik, dijital mecrada habercilik yapmak için web sitesinde kullanılan eski yazılımların günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilecek, mobile duyarlı, hız optimizasyonu yapılmış ve arama motorlarına yönelik tasarlanmış yazılımlarla değiştirilmesinin sağlayacağı faydalara değindi.

Yerel gazetelerin kategori yapılarında yerel içeriklere odaklanması gerektiğini belirten Çeltik, ulusal gazetelerin kullandığı kategori yapısında rekabet zor olacağından yerel gazetelerin bölgeye özel bir kategori yapısı kurgulamasının daha doğru bir içerik stratejisi olacağının altını çizdi.

Bölge gazetelerinin yoğun ilgi gösterdiği eğitim, gazete temsilcilerinin konuya ilişkin görüşlerini aktarması ve internet ortamında karşılaştıkları sorunlar ile bu sorunlara yönelik üretilebilecek çözüm önerilerinin görüşülmesiyle son buldu.

Eğitime katılanlara “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi Sertifikası” verilecek.

Bu gönderiyi paylaş