Ordu ve Giresun’da Reklamcılığın Geliştirilmesi Eğitimi

Ordu ve Giresun’da Reklamcılığın Geliştirilmesi Eğitimi

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından, Ordu ve Giresun’da basın işletmelerinde çalışanlara yönelik olarak “Yerel Basında Reklamcılığın Geliştirilmesi ” eğitimi düzenlendi. Eğitimi İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel verdi.

Eklenme: 20 Ekim 2021 - 17:37

Ordu ve Giresun illerinde faaliyet gösteren gazete işletmelerine yönelik yeni gelir modelleriyle ilgili bilgilendirme yapmak amacıyla BİK İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve BİK Ordu Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitim online olarak yapıldı. Eğitime Basın İlan Kurumu Ordu Şube Müdürü İbrahim Ortatepe, şube çalışanları, Ordu ve Giresun’da, resmi ilan- reklam yayınlama hakkı bulunan gazetelerin yöneticileri, çalışanları katıldı.

Cihat Zafer Demirel eğitimine katılanlara, sektörel sorunlarının neler olduğunu sorarak başladı. Demirel, nitelikli eleman istihdamı, ilan ve reklam gelirlerinde azalma, dijital dönüşüme entegrasyonun zorlukları, baskı teknolojilerindeki değişim vb. başlıklarda sıralanan sorunlara yönelik çözüm önerilerini, mesleki tecrübeleri üzerinden aktardı.

Eğitimde; gazetecilere sadece resmi ilan gelirleriyle değil, gazetelerin internet sitelerine sağlanacak dijital reklamlarla ek gelir kaynağı sağlanması, böylece yayın hayatlarını devam ettirmesi ve kalıcı bir gelire sahip olması konularında bilgiler verildi.

Cihat Zafer Demirel -İletişim Danışmanı

İletişim danışmanı Cihat Zafer Demirel, geçmişten günümüze değişen reklamcılık anlayışını, dijital, advertorial, web ve mobil reklamcılık kavramlarını anlattı. Sunumunda yerli ve yabancı reklamlardan ilginç örnekleri de katılımcılarla paylaşan Demirel:

“Basın İlan Kurumu, medyada reklamcılığın geliştirilmesi konusunda yerel medyada bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Daha etkili ve daha güçlü bir yerel medya için dijital mecralarda da yayın kalitesinin arttırılması ve bunun reklam gelirlerinin artması yönünde bir katkı sağlaması yönünde gazetecilerle güç birliği oluşturmayı amaçlıyor.

Gazetecilik kültürü ve geleneğini dijital mecralarda da güçlü ve etkin hale getirebiliriz. Yerel medyada reklamcılığın geliştirilmesi ve reklam gelirlerinin arttırılması mümkün. Elbirliği, güç birliği, akıl birliğiyle medyamızın kalitesini ve gelirlerini arttırabiliriz.” dedi.

Yerel basında reklamcılığın ve haberciliğin geliştirilmesine yönelik eğitimlere Basın İlan Kurumu ve Genel Müdür Rıdvan Duran’ın önem verdiğini ve imkan sağladığını söyleyen Demirel, pandemiden önce yüz yüze yapılan eğitimlerin, kısıtlama günlerinde hız kesmeden online olarak devam ettiğini, ülke genelinde binin üzerinde gazeteciyle bu eğitimler vasıtasıyla buluştuklarını aktardı.

Cihat Zafer Demirel’in;  kısa ve uzun vadede, demokrasinin en önemli ve kılcal damarlarından biri olan yerel basına ek kaynak yaratılması, yerel medyanın dijital mecradan daha kolay reklam almalarının sağlanması, dijital reklamcılığın etkin kullanımıyla gazetecilik alanında istihdamın artırılması konularında neler yapılabileceğine dair eğitimi, soru-cevap oturumu ile sona erdi.

Bu gönderiyi paylaş