Yozgat’ta “Yerel Basında Reklamcılığın Geliştirilmesi” eğitimi düzenlendi

Yozgat’ta “Yerel Basında Reklamcılığın Geliştirilmesi” eğitimi düzenlendi

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, Yozgat’ta basın işletmelerine yönelik olarak “Yerel Basında Reklamcılığın Geliştirilmesi” eğitimi düzenledi.

Eklenme: 18 Mart 2021 - 19:38 / Son Güncelleme: 18 Mart 2021 - 19:40

Yozgat’ta resmi ilan ve reklam alma hakkını haiz gazetelerin temsilci ve çalışanlarına yönelik eğitim, dijitalleşme, yeni medyada reklamcılık hakkında farkındalık oluşturma ve bilgi paylaşımı amacıyla online olarak gerçekleştirildi.

Basın İlan Kurumu İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün Basın İlan Kurumu Çorum Şube Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği online eğitimde, İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel, yerel basında reklamcılığın geliştirilmesi hakkında bilgi ve görüşlerini paylaştı.

Çevrimiçi olarak gerçekleşen toplantıda resmi ilan gelirlerinin yanı sıra, gazetelerin daha çok reklam almasının ve dijital mecra yoluyla nasıl ek gelir sağlamasının mümkün olduğu konuşuldu.

Yerel medyanın güçlü yönlerinin dijital mecraların sağladığı imkanlarla ortak bir paydada buluşturulması gereği üzerinde durulan eğitimde Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın Yozgat medyasına selamlarını ileten Cihat Zafer Demirel, BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın yerel medyayla ilgili her platformda vurguladığı “Yerel basın demokrasinin kılcal damarlarıdır. Gazetecilik geleneği, kültürü ve güvenilirliği yerel basın tarafından yaşatılıyor. Yerel medyanın etik değerlerini dijital medyanın hız ve kolaylığıyla birleştirmeli, yerel basını ve gazetecileri güçlendirmeliyiz.” görüşüne de değindi.

Cihat Zafer Demirel, Yozgat basınıyla online buluşmasında “Basın İlan Kurumu olarak üzerinde durduğumuz en önemli hususlardan biri de geleneksel medya ile dijital medyayı ortak bir paydada buluşturmak, klasik gazetecilik etik ve kültürünü, bilgi ve tecrübesini yeni medya mecrasına aktarmakta yerel medyanın yanında olmak. Yerel medya olmazsa ulusal medya da olmaz. Dijital medya yerel medyaya ulusal hatta küresel habercilik şansı veriyor. Yozgat haberlerini anlık olarak tüm dünya görüyor. Bu fırsatı daha çok okur ve daha çok reklam gelirine dönüştürmeliyiz.” dedi. Demirel, sektörel raporlardaki güncel verilerden hareketle, dijital mecralara yönelik reklam harcamalarının hızlı büyüdüğünü, yazılı basının reklam harcamaları arasında hızla küçülen bir paya sahip olduğunu, bu nedenle gazetelerin internet haber sitelerinin reklamverenlerin ilgisini çekebilecek hale getirmeye yoğunlaşmak gerektiğini ifade etti.

BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın vizyonuyla İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve BİK Şube Müdürlüklerinin bu tür eğitim buluşmalarına verdiği önemden de söz eden İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel, “Dijital medyanın haber dolaşımına kazandırdığı hız inkar edilemez fakat basılı gazeteciliğin doğru, güvenilir haber, nitelikli haber içeriği oluşturma becerisi ve güven duygusu hala çok değerli. Online eğitim güzel bir fırsat ve kolaylık ama Yozgat’ta buluşmak, Aynalı Kahve’de birlikte çay içmek, yedi katlı Yozgat Saat Kulesini seyretmek de bambaşka bir tat verir. Yerel medyanın gerçeklik duygusunu kaybetmemiş bir dijital medya çok daha doğru bir seçenek. Bu yüzden bizim farklı dinamiklere sahip bu iki mecranın olumlu yönlerini bir araya getirecek yöntemler üzerine kafa yormamız gerekiyor.” dedi.

Basın İlan Kurumu Çorum Şube Müdürü Abdullah Güler’in kapanış konuşmasında katılımcı gazetecilere ve İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel’e teşekkür ettiği ve en kısa zamanda yüz yüze buluşmak istediklerini belirttiği interaktif eğitim, dünyada ve Türkiye’de reklamcılığın tarihi, gelişmesi ve bugün gelinen nokta konusunda akademik çalışmalardan ve ilginç örneklerden oluşan bir sunumla sona erdi.

Bu gönderiyi paylaş