Gazeteler arasındaki faturalaşma ile İLANBİS ve dijital dönüşüm çalışmaları anlatıldı

Gazeteler arasındaki faturalaşma ile İLANBİS ve dijital dönüşüm çalışmaları anlatıldı

Basın İlan Kurumu’nun (BİK),  ülke genelinde ilgili kanunlara muhatap ilçe gazetelerinin temsilcilerine yönelik olarak düzenlediği “Basın Mensupları Eğitim Semineri” çeşitli oturumlarla devam etti.

Eklenme: 10 Ekim 2017 - 15:00 / Son Güncelleme: 10 Ekim 2017 - 15:00

BİK görev alanına 5216 ve 6360 Sayılı Kanunlarla dahil olan gazetelerde çalışan basın mensuplarına yönelik eğitim semineri programının ikinci gününde, BİK ile Resmi İlan ve Reklam Yayınlayan Gazeteler Arasındaki faturalaşma, ödeme ve mutabakatlar, İLANBİS ve dijital dönüşüm çalışmaları hakkında sunumlar yapıldı.

BİK Muhasebe Müdürü Furkan Demircioğlu ve servis şefi Fatih Albayrak sunumlarının ardından katılımcılardan yöneltilen soruları yanıtladı. Özellikle faturalaşma ve  ödeme başlıkları eğitime katılanların sık soru yönelttiği konular oldu.

650 Haber Sitesi Haber Analiz Platformu’nda

BİK Bilgi İşlem Hizmetleri Müdürü Emin Aksoy (solda) Şef Zafer Bozak (sağda)

BİK Bilgi İşlem Hizmetleri Müdürü Emin Aksoy ve Şef Zafer Bozak İLANBİS (İlan Bilişim Sistemi) ve dijital dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verirken, gazeteler için hazırladıkları projelerin de tanıtımını yaptılar. Aksoy sunumunda “Dijitalleşme süreci tek yönlü olmayıp, organizasyonlar yeni teknolojiler ile her zaman otomasyonlarını daha verimli kılabilmekte ve hizmetlerindeki dijital teknoloji deneyimini iyileştirebilmektedir.” dedi.

Sunumda ilan indirme, baskı yükleme, aylık beyannameler, sektörel defterler, raporlamalar hakkındaki bilgilendirmeler, uygulama örnekleri ile birlikte anlatıldı. Zafer Bozak ise sunumunda “Gazetelerin özel ilan fiyat tarifelerinin anlamlı veriye çevrilmesini sağlıyoruz. Bu sayede ilan verenler özel ilan fiyat tarifesinin tamamını okumadan sadece ilgili olan kısmın fiyatına erişebilecekler. Geliştirdiğimiz Haber Analiz Platformu, gazetelere verilen ek göstergelere tabi olan içeriğin kontrolü için kullanılmaktadır. Uygulamada 650 Haber Sitesi Haber Analiz Platformu tarafından otomatik yapılmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

“5 dakikada profesyonel ve özgün haber sitenizi kurun”

BİK uzun zamandır basının özellikle de yerel basının sorunlarına yönelik çözüm arayışlarında birçok kurum ile işbirliklerine gidiyor. KOSGEB ile birlikte basının dijital dönüşümünü hızlandırmak adına yürütülen otomasyan projelerini de eğitim süresince katılımcılara tanıttı. Haber sitelerinin kurulum-yönetim, tasarım, içerik oluşturma-yayınlama, reklam yönetimi gibi genel sorunları için çözüm önerileri sunan BİK’le çözüm ortaklığı gerçekleştiren firma, yerel basında dijital dönüşüm sunumunu yaptı.. Programın modülleri hakkında detaylı bilgiler aktaran uzmanlar, yerelde web haberciliğinin genel sorunları için üretilen ve kullanıma hazır çözümleri eğitime katılan basın mensupları ile paylaştılar.

BİK Dijital Reklam Piyasalarına Entegrasyon Projesi

BİK’in yerel basının sorunlarına yönelik olarak çözüm ortaklığı yaptığı firmalar, dijital reklam piyasasının büyüklüğü, gelişimi ve yerel basının bu alanda yer bulmasına yönelik bilgilendirmelerde bulundu.

Bu gönderiyi paylaş