İLANBİS ve dijital dönüşüm çalışmaları anlatıldı

İLANBİS ve dijital dönüşüm çalışmaları anlatıldı

Basın İlan Kurumu’nun (BİK), valiliklerin basın ve halkla ilişkiler personeli ile bu valilikler tarafından oluşturulan gazete kontrol kurulu üyelerine yönelik düzenlediği eğitim seminerinin son oturumunda “İLANBİS ve Dijital Dönüşüm Çalışmaları” hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Eklenme: 26 Eylül 2017 - 12:02 / Son Güncelleme: 26 Eylül 2017 - 12:02

Basın İlan Kurumu’nun düzenlediği eğitim semineri programına 61 ilden 100’e yakın katılımcı iştirak etti. Üç günlük programın ikinci gününde beş oturum düzenlendi. Bu oturumların sonuncusunda BİK Bilgi İşlem Hizmetleri Müdürü M. Emin Aksoy, Müdür Yardımcısı Yalçın Atik ve Şef Zafer Bozak yer aldı.

Son yıllarda özellikle yazılı basın için can simidi niteliğinde bir kavram olan dijital dönüşüme dair açıklayıcı bilgilerin olduğu sunumda; web 2.0, mobil, genişbant internet, bulut bilişim, dijital medya, büyük veri, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti ve 3D yazıcılar gibi yeni teknoloji hamlelerinin başlattığı yeni dönemden bahsedildi.

Bu dönüşüm hamlelerinde BİK’in üstlendiği ve üstleneceği roller, dijital dönüşüm süreçleri anlatıldı. Dijitalleşme sürecinin tek yönlü olmadığı, dijital dönüşümün yeni koşullara ve beklentilere uyum sağlamayı ve çevikliği gerektirdiği bu nedenle en başarılı organizasyonların bile dönüşümünü tamamlamakta zorluk çektiği uyarılarında bulunuldu.

BİK’in İLANBİS (İlan Bilişim Sistemi) uygulamasının yeni versiyonu ile fiziki yapılan birçok işin ortadan kalktığı, kullanıcı memnuniyeti adına bu uygulamanın geliştirilmeye devam ettiği de vurgulandı.  1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren resmi ilan ve reklamlar tamamen elektronik ortamda alınıp, dağıtılmaya başlandığı, artık kullanıcıların resmi ilan ve reklamlara ait metin veya görselleri tamamen dijital ortamda mekan ve zamandan bağımsız olarak Kuruma iletebildiği vurgulandı.

Bilgi İşlem Müdürlüğü yöneticileri yaptıkları sunumda, BİK’in teknoloji hamlelerine dair “Kurumumuzun, Microsoft Axapta ERP programları ile iş süreçleri yeniden yapılandırılarak ERP geçişi tamamlandı. EBYS, AYS geçişi tamamlanarak ERP ve diğer uygulamalarla entegre edildi. Bik.gov.tr web sayfamız sadece kurum haberleri vermekle kalmıyor, dijital habercilik örneği de sunuyor. Gazetelerin PDF nüshalarına günlük olarak erişebilme imkanı veriyor.

İlan.gov.tr Kurumumuzun yetkisi dahilinde olan tüm ilanların yayınlandığı bir platform olarak işlev görüyor. Şuan içinde eğitim programımızı icra ettiğimiz BİK Tatil Köyü web sayfamızda rezervasyon imkanı bulunmakta. Dijitalde yaptığımız çalışmalar için raporlama, istatistik uygularımız mevcut. Ayrıca Haber Analiz platformu adında dijital gazeteleri denetleyen Yapay Zeka kullanan bir uygulamamız var. Kullandığımız uygulamalarda birçok kamu kurumu ile entegre çalışabiliyoruz. Yakın bir zamanda ise E-Devlet platformu için öngördüğümüz uygulamalarımızı entegre etmeyi planlamaktayız.” çalışmalarını katılımcılarla paylaşarak, gelen sorulara verdikleri yanıtlarla oturumu sonlandırdılar.

Bu gönderiyi paylaş